KELELA

Raven

Raven

Wykonanie

Nagranie

Album Keleli przyciąga uwagę już swoją okładką, utrzymaną w ciemnej, niemal czarnej tonacji, z wynurzającą się z wody czekoladową twarzą artystki. Sama podkreśla swoje egipsko-amerykańskie korzenie i przywiązanie do tradycji r’n’b.

Jako młoda dziewczyna namiętnie słuchała także nagrań realizowanych przez Björk. Połączenie tych inspiracji znalazło wyraz na jej debiutanckim albumie "Take Me Apart" z 2017 roku. To wtedy stała się gwiazdą pierwszego formatu, zapraszaną do wspólnych nagrań przez Solange, Gorillaz i Danny’ego Browna.

"Raven" stanowi kontynuację tamtego dzieła. Artystka jeszcze głębiej zanurza się w świat nieoczywistych dźwięków, łączących soul i elektronikę. Nie ma tu przebojów i wyrazistych melodii.

Perkusyjny puls i basowe pochody są łagodzone przez dźwięki syntezatora nadającego piosenkom wysublimowany charakter. Niekiedy ocierają się one niemal o jazz. Kelela w takiej muzyce czuje się jak ryba w wodzie. Jej miękki, dźwięczny wokal przenosi słuchacza w inny wymiar, daje ukojenie.

Kelela pokazuje, że soul to muzyka uniwersalna, dla której nie ma ograniczeń i można ją rozwijać w dowolnym kierunku, a efekty mogą być tak frapujące, jak na "Raven".

Grzegorz Dusza
Warp/Sonic

INNE PŁYTY AUTORA
Take Me Apart
Inne
Take Me Apart

"Jestem czarną kobietą, Egipcjanko-Amerykanką drugiego pokolenia, która dorastała na przedmieściach Waszyngtonu słuchając r`n`b, jazzu i Björk. Wszystko to wychodzi w taki czy inny sposób w moich piosenkach" - mówi Kelela Mizanekristos, autorka jednej z najciekawszych soulowych płyt ubiegłego roku.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu