DJANGO BATES/FRBB Saluting Sgt. Pepper

Saluting Sgt. Pepper
Wykonanie
Nagranie

Pięćdziesiąta rocznica wydania legendarnego albumu "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" stała się okazją do nagrania własnej interpretacji przez brytyjskiego jazzmana, multiinstrumentalistę, wokalistę Django Batesa.

Urodzony w 1960 roku Django Bates wzrastał w domu wypełnionym jazzem, muzyką afrykańską i cygańską. Pop jego rodzice uważali za "muzykę diabła". Jednak już w szkole podstawowej mały Django otarł się o ruch hipisowski, którego afirmacją była muzyczna psychodelika.

Każdy nastolatek chwytał za gitarę, a ćwicząc grał i śpiewał popularne piosenki. Nasz bohater, który wcześniej naśladował jazzmanów, wybijając swingowe czy bebopowe rytmy na pudełku od butów, teraz naśladował Ringo Starra. Współczesne spojrzenie oczami jazzmana na kompozycje "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" zaskakuje.

Django Bates skorzystał z pomocy Frankfurt Radio Big Band, który wiernie odtwarza jego szaloną partyturę, nad którą unoszą się opary dekadencji i trawki. Kolejne utwory zostały ułożone tak, jak na oryginalnym albumie. Podobne są akcenty muzyki indyjskiej i inne oryginalne efekty.

Gdyby nie pewien dysonans, jaki tworzą jazzmani grający swobodnie "obok" partii wokalnej samego Batesa, słuchałoby się "Saluting Sgt. Pepper" z przyjemnością. A tak - tylko z zaciekawieniem. Free-jazz nie pasuje do psychodelicznego popu.

Marek Dusza
EDITION/MULTIKULTI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu