Ganga

ANTONI GRALAK
Ganga

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Dobrze znany na polskiej scenie jazzowej trębacz zwykle chadza własnymi drogami, próbując odnaleźć indywidualny i niepowtarzalny świat muzyczny. Rzadko kiedy bywa to jazz w czystej postaci, a najczęściej próby dokonywania różnych, nawet zaskakujących, fuzji.

Wielu muzyków sięgało już po przebogatą tradycję indyjską, aby wykorzystać pewne jej elementy. Gralak poszedł jednak dalej, i słuchając kompaktu odnosi się wrażenie, że to on przyłączył się do grającej grupy Hindusów, a nie poprosił o współpracę na jego warunkach artystycznych.

Podobne, jak tu, brzmienia są dobrze znane fanom szeregu projektów Billa Laswella, a narracja trąbki przypomina miejscami Milesa Davisa, jednak splot muzyczny wykreowany przez Gralaka jest tak naprawdę czymś zupełnie nowym.

Pierwszy plan zdominowała aura typowo etniczna, kreślona przez shanay (rodzaj piszczałki o niezwykle przenikliwym tonie), wtórują mu sitar i tabla, na których grają hinduscy muzycy.

Ten etniczny szkielet został następnie modyfikowany i wzbogacany przez Gralaka na trąbce, basie, klawiaturach, poprzez samplowanie oraz przez Zbigniewa Brysiaka wtrętami na perkusjonaliach. Wyrazisty kolaż przenosi natychmiast naszą wyobraźnię w transowe hinduskie klimaty.

Cezary Gumiński
AUDIO CAVE/ GIGI DISTRIBUTION

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj