End To End

BARRE PHILLIPS
End To End

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kontrabasista Barre Phillips skończył 84 lata, a półtora roku temu w studiu La Buissonne w Prowansji nagrał kolejny solowy album "End To End". 50 lat temu ukazała się pierwsza w historii jazzu płyta nagrana na kontrabasie solo, właśnie przez Phillipsa, "Journal Violone". Później muzyk nagrywał albumy pod tym samym tytułem z kolejnymi numerami. W 1971 r. młoda wówczas wytwórnia ECM Records wydała krążek "Music From Two Basses" nagrany przez Philipsa i Dave`a Hollanda, prawdopodobnie pierwszy album duetu kontrabasistów.

Urodzony w Kalifornii Barre Phillips większość życia spędził we Francji, skąd miał doskonałą bazę wypadową, by realizować liczne projekty z europejskimi jazzmanami: Peterem Brotzmannem, Derekiem Baileyem i Barrym Guyem.

Barre Phillips jest kontrabasistą wyjątkowym, narracja jego improwizacji, bo ten element dominuje ponad partiami komponowanymi podzielonymi na trzy suity, jest jak opisywanie zarejestrowanych w pamięci wrażeń wzrokowych i słuchowych, refleksje wynikające z doświadczenia muzyka i sędziwego obserwatora świata.

Szeroka paleta efektów sonorystycznych, gra arco i pizzicato powoduje, że kontrabas Phillipsa brzmi jak zespół, a nawet orkiestra, i to bez nakładania ścieżek. To ostatnia, jakże ważna w historii jazzu strona dziennika Barrego Phillipsa, który zaczął pisać go dźwiękami kontrabasu 50 lat temu.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj