BARRE PHILLIPS End To End

End To End
Wykonanie
Nagranie

Kontrabasista Barre Phillips skończył 84 lata, a półtora roku temu w studiu La Buissonne w Prowansji nagrał kolejny solowy album "End To End". 50 lat temu ukazała się pierwsza w historii jazzu płyta nagrana na kontrabasie solo, właśnie przez Phillipsa, "Journal Violone". Później muzyk nagrywał albumy pod tym samym tytułem z kolejnymi numerami. W 1971 r. młoda wówczas wytwórnia ECM Records wydała krążek "Music From Two Basses" nagrany przez Philipsa i Dave`a Hollanda, prawdopodobnie pierwszy album duetu kontrabasistów.

Urodzony w Kalifornii Barre Phillips większość życia spędził we Francji, skąd miał doskonałą bazę wypadową, by realizować liczne projekty z europejskimi jazzmanami: Peterem Brotzmannem, Derekiem Baileyem i Barrym Guyem.

Barre Phillips jest kontrabasistą wyjątkowym, narracja jego improwizacji, bo ten element dominuje ponad partiami komponowanymi podzielonymi na trzy suity, jest jak opisywanie zarejestrowanych w pamięci wrażeń wzrokowych i słuchowych, refleksje wynikające z doświadczenia muzyka i sędziwego obserwatora świata.

Szeroka paleta efektów sonorystycznych, gra arco i pizzicato powoduje, że kontrabas Phillipsa brzmi jak zespół, a nawet orkiestra, i to bez nakładania ścieżek. To ostatnia, jakże ważna w historii jazzu strona dziennika Barrego Phillipsa, który zaczął pisać go dźwiękami kontrabasu 50 lat temu.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu