TRYGVE SEIM Helsinki Songs

Helsinki Songs
Wykonanie
Nagranie

Norweski saksofonista Trygve Seim kojarzy mi się z Janem Garbarkiem. Nie ze względu na pochodzenie czy długą brodę, ale na subtelne, romantyczne brzmienie saksofonu i talent do pisania nastrojowych tematów. Te, które wypełniły jego ósmy album dla ECM Records, powstały podczas gościnnego pobytu w Helsinkach.

Po powrocie do Oslo Trygve Seim nagrał je w Rainbow Studio w kwartecie z estońskim pianistą Kristjanem Randalu, norweskim basistą Matsem Eilertsenem i fińskim perkusistą Markku Ounaskarim. Myślą przewodnią albumu jest złożenie hołdu kompozytorom, którzy wywarli znaczący wpływ na lidera przedsięwzięcia: Igorowi Strawińskiemi i Jimmy`emu Webbowi.

Znajdziemy na płycie "Helsinki Songs" utwory dedykowane członkom kwartetu, a także inspiracje muzyką Ornette`a Colemana, Billa Evansa i wspomnianego Jana Garbarka. W przeciągłych frazach saksofonu Trygve Seima rozpoznamy fascynację muzyką Wschodu. Album otwiera utwór "Sol`s Song" z wyrazistym, melodyjnym tematem, który saksofonista eksploruje w kolejnych chorusach. Te słodkie dźwięki podchwytuje pianista, a perkusista nasyca muzykę intensywnymi uderzeniami w czynele.

Tytułowy temat "Helsinki Song" opiera się na miarowym rytmie kontrabasu. "New Begining" brzmi jak arabska, nostalgiczna pieśń. "Birthday Song" (napisana dla basisty) jest najbardziej romantycznym tematem tego urokliwego albumu.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu