EMMA JOHNSON

Northern Flame

Northern Flame

Wykonanie

Nagranie

"Northern Flame" to drugi album autorski utalentowanej angielskiej saksofonistki tenorowej młodego pokolenia, której udaje się w harmonijny sposób połączyć w spójną całość jazzową teraźniejszość i tradycję. Bogaty ton jej instrumentu ma w sobie coś z balladowych opowieści Johna Coltrane’a.

W prowadzonym przez Johnson kwintecie Gravy Boat grają: gitarzysta Fergus Vickers, pianista Richard Jones, kontrabasista Angus Milne oraz perkusista Steve Hanley. To dobrze zgrana formacja, a na szczególną uwagę zasługują partie grane unisono przez saksofon i gitarę. Nie mniej ciekawie wypadają ich bardziej spontaniczne dialogi oraz popisy solowe pianisty.

Inspiracją dla siedmiu kompozycji Emmy Johnson stały się historie latarników morskich z miejscowości Lancashire, z którym to miejscem autorka czuje się emocjonalnie związana. Stąd pojawiają się w grze liderki jakby muzyczne ekwiwalenty jasnych promieni latarni, ciepłej otuchy i spokoju, jakie okazują się być zawsze zbawiennymi dla zabłąkanych wilków morskich.

Na morzu mogą pojawić się też burze, których odzwierciedlenie stanowią bardziej gwałtowne i zagęszczone frazy narracji poszczególnych muzyków. Całość "Northern Flame" jest bardzo klimatyczna i zdominowana tonem saksofonu, choć wydaje się, że momentami przedstawiona tu muzyka mogłaby być bardziej zróżnicowana emocjonalnie i fakturowo.

Cezary Gumiński
E.J. Gravy Boat

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu