TIVOLI AUDIO
Music System +

W czasach, w których audio zdominowała płyta CD, a pliki dopiero pojawiały się na horyzoncie, amerykańska firma Tivoli Audio zajęła się sprzętem z jeszcze innej epoki - radyjkami AM/FM. Pomysł mógł się wydawać szalony, ale wyczuwał modę zarówno na zintegrowane systemy audio, jak i na tzw. vintage. Firma wciąż koncentruje się na kompaktowych formach, które jednak otworzyły się na nowe źródła.

Nasza ocena

Wykonanie
Luksusowa obudowa, system głośników 2.1 z parą szerokopasmowych i wooferem na dolnej ściance.
Funkcjonalność
Komplet "klasycznych" źródeł, odtwarzacz CD, tuner FM, DAB+, wejścia i wyjścia niskopoziomowe, wyjście słuchawkowe. Znamię nowoczesności to Bluetooth.
Brzmienie
Gęste, obfite, z klimatem "starego radia". Mocny bas, poważna średnica, zaokrąglona góra.
Artykuł pochodzi z Audio

Oferta jest podzielona na trzy "kolekcje". Są wśród nich urządzenia mobilne (Go), sprzęt stacjonarny w nowoczesnym wydaniu (Art), a kolekcja Classic to radyjka w stylu retro. Można tam spotkać wskazówkowe zegarki-budziki czy klasyczne sposoby dostrajania stacji radiowych. Najdroższym urządzeniem w tej właśnie gamie jest testowany Music System+.

Tivoli Audio Music System+ jest właściwie trochę klasyczny, a trochę "artystyczny", bo pełen nowoczesnej elektroniki i funkcji. Jak większość urządzeń tego typu może być wykorzystywany w roli systemu sypialnianego, do czego zachęca funkcja budzika, chociaż zniechęca wielkość.

Tivoli Audio Music System+ jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych - czarnej, białej oraz z wykończeniem w naturalnym drewnie. Na froncie zgromadzono wiele elementów - gałkę, szczelinę mechanizmu CD, spory wyświetlacz i aż 21 przycisków.

Za dwiema okrągłymi maskownicami zainstalowano 8-cm przetworniki szerokopasmowe wspierane przez 13-cm woofer na dolnej ściance. Jest to więc konfiguracja 2.1. Znajdziemy też wyjście słuchawkowe (3,5 mm).

Music System+ to jedyny system w tym teście bez funkcji sieciowych, ale nie wszystko stracone - przygotowano strumieniowanie Bluetooth. Podstawowe funkcje obejmują oprócz płyt CD radio FM i DAB.

Do Tivoli Audio Music System+ podłączymy również zewnętrzne źródła - są dwa wejścia analogowe (jedno opisano jako MIX, bo pozwala odtwarzać dźwięk równocześnie z wbudowanymi źródłami), a nawet wyjście na rejestrator!

Oryginalnie wygląda długa, teleskopowa antena, a w opcjach menu odnajdziemy wskaźnik sygnału - możemy się pobawić jak kilkadziesiąt lat temu!

Czytaj również: System all-in-one Tivoli Audio Music System Home

W zdominowanym przez smartfony świecie manewry z teleskopową anteną mogą być odprężającą rozrywką.
W zdominowanym przez smartfony świecie manewry z teleskopową anteną mogą być odprężającą rozrywką.

Tivoli Audio Music System+ - tylna ścianka

Na tylnej ściance Tivoli Audio Music System+ widać dwa okna. Nie są to jednak otwarte porty klasycznego bas-refleksu, ale otwory stratne (komór przetworników szerokopasmowych).

W urządzeniach tego typu swoboda ustawienia jest jednocześnie pewnym problemem, powoduje bowiem konsekwencje brzmieniowe w zakresie najniższych częstotliwości - radyjko będzie grało inaczej wstawione w szafkę lub w narożnik, inaczej dosunięte do jednej ściany, a jeszcze inaczej w wolnej przestrzeni.

Cenna jest zatem regulacja poziomu najniższych częstotliwości, a w wielu urządzeniach jej brakuje, w niektórych ogranicza się do trzech pozycji, co niekiedy nie wystarcza.

Pokrętło regulacji niskich tonów pozwala skorygować brzmienie odpowiednio do miejsca instalacji.
Pokrętło regulacji niskich tonów pozwala skorygować brzmienie odpowiednio do miejsca instalacji.

W Tivoli na tylnej ściance umieszczono klasyczny potencjometr poziomu niskich częstotliwości; jego lokalizacja może wydawać się dziwna i niewygodna, ale nie chodzi tu o częste manipulacje, lecz właśnie o dostrojenie do określonego ustawienia urządzenia.

Regulacja wysokich tonów jest dostępna w menu. Po uruchomieniu radyjko automatycznie przeszukuje pasmo radiowe, warto więc pamiętać o wysunięciu anteny, chociaż w dobrych warunkach (blisko nadajnika) wystarczy antena wewnętrzna.

Tivoli Audio Music System + - Odsłuch

Tivoli Audio Music System+ został wyposażony w regulację niskich częstotliwości, pokrętło umieszczone z tyłu... działa. Zakres korekcji jest dość duży i wydaje się, że może posłużyć nie tylko obiektywnemu dopasowaniu charakterystyki do warunków akustycznych, ale też do subiektywnego "dopalenia" większą dawką basu.

Pomimo przywiązania Tivoli Audio do tradycyjnych rozwiązań, Music System+ obsługujemy w nowoczesny sposób; wszystkie funkcje, w tym także komunikaty radiowe, pojawiają się na wyświetlaczu.
Pomimo przywiązania Tivoli Audio do tradycyjnych rozwiązań, Music System+ obsługujemy w nowoczesny sposób; wszystkie funkcje, w tym także komunikaty radiowe, pojawiają się na wyświetlaczu.

Zacząłem od ustawienia radyjka w wolnej przestrzeni, a wtedy wyjściowe, centralne położenie regulatora basu przyniosło brzmienie dostatecznie potężne, dociążone też w niższej średnicy; swoją drogą - efektowne i przyjemne.

Dla najlepszej równowagi cofnąłem delikatnie regulator, z godz. 12 na 11; jeżeli system ustawimy blisko ściany, właściwe będzie jeszcze mocniejsze skręcenie (obniżenie) basu, a więc przekraczanie godz. 12 w każdych warunkach przyniesie jego mniejsze lub większe wyeksponowanie.

Nawet po takim uspokojeniu niskich częstotliowści, Tivoli Audio Music System+ brzmi dostojnie, solidnie, świetnie radzi sobie z naturalną siłą wielu intrumentów akustycznych, a także z męskimi głosami.

Na dolnej ściance zainstalowano 13-cm niskotonowy, wspólny dla obydwu kanałów stereofonicznych.
Na dolnej ściance zainstalowano 13-cm niskotonowy, wspólny dla obydwu kanałów stereofonicznych.

W klimacie i barwie to dźwięk bardzo stylowy, mogący się kojarzyć ze starym radiem, nie małym "radyjkiem". Wysokie tony są łagodne, podporządkowane, w tym zakresie Music System+ wyraźnie różni się od Sonoro Prestige, który też ma rozłożysty bas, ale równoważy go rozjaśnieniem; Tivoli sam tego nie robi, chociaż... może to zrobić użytkownik za pomocą regulatora wysokich tonów.

Do dyspozycji mamy też tryby rozszerzające skromną przecież bazę stereo, ale i one działają spokojnie, zmieniając sytuację w niewielkim stopniu.

Specyfikacja techniczna

TIVOLI AUDIO Music System +
Układ akustyczny 2.1
Odtwarzacz CD Tak
Radio FM/DAB tak / tak
LAN/WiFi nie / nie
Funkcje sieciowe nie
Aplikacja mobilna Nie
Bluetooth Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
TIVOLI AUDIO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu