Ile utworów mieszczą przenośne odtwarzacze o pojemności 1GB?

Audio przenośne

Rzeczywista ilość utworów przy ustalonej pojemności (do naszych rozważań przyjmujemy 1GB) zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest naturalnie czas trwania ścieżki - załóżmy 4 minuty.

Nowoczesne odtwarzacze obsługują wiele różnych formatów zapisu, jednak najpopularniejszym z nich jest wciąż MP3 i znów dla łatwiejszych kalkulacji posłużymy się właśnie nim. Jednak plik MP3 plikowi nie równy, rozmiar zależy od wybranej przepływności (w skrócie odzwierciedla ona jakość), którą określa parametr 'bitrate'.

Najczęściej używane to 128, 192 i 256 kbit/s (od najniższej do najwyższej), 128 to najniższa, ale wciąż akceptowalna dla urządzeń przenośnych.

Do napełnienia 1GB potrzeba będzie ok. 265 4-minutowych utworów, używając nagrań 256 kbit/s należy tę wartość podzielić przez 2, z kolei plików 192 kbit/s upakujemy do pamięci odtwarzacza ok. 174. Występują także pliki o zmiennej przepływności, ale wówczas trudno precyzyjnie oszacować, jaką będą miały objętość, zależy to od rodzaju materiału muzycznego (tego, w jakim stopniu uda się go skompresować).

Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu