Ile utworów mieszczą przenośne odtwarzacze o pojemności 1GB?

Ile utworów mieszczą przenośne odtwarzacze o pojemności 1GB?

Audio przenośne

Rzeczywista ilość utworów przy ustalonej pojemności (do naszych rozważań przyjmujemy 1GB) zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest naturalnie czas trwania ścieżki - załóżmy 4 minuty.

Nowoczesne odtwarzacze obsługują wiele różnych formatów zapisu, jednak najpopularniejszym z nich jest wciąż MP3 i znów dla łatwiejszych kalkulacji posłużymy się właśnie nim. Jednak plik MP3 plikowi nie równy, rozmiar zależy od wybranej przepływności (w skrócie odzwierciedla ona jakość), którą określa parametr 'bitrate'.

Najczęściej używane to 128, 192 i 256 kbit/s (od najniższej do najwyższej), 128 to najniższa, ale wciąż akceptowalna dla urządzeń przenośnych.

Do napełnienia 1GB potrzeba będzie ok. 265 4-minutowych utworów, używając nagrań 256 kbit/s należy tę wartość podzielić przez 2, z kolei plików 192 kbit/s upakujemy do pamięci odtwarzacza ok. 174. Występują także pliki o zmiennej przepływności, ale wówczas trudno precyzyjnie oszacować, jaką będą miały objętość, zależy to od rodzaju materiału muzycznego (tego, w jakim stopniu uda się go skompresować).

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj