W jaki sposób przygotować pliki MP3 dla przenośnych odtwarzaczy, czy MP3 jest najlepszym z formatów?

W jaki sposób przygotować pliki MP3 dla przenośnych odtwarzaczy, czy MP3 jest najlepszym z formatów?

Audio przenośne

MP3 to nie jedyny format zapisu, z jakim radzą sobie nowoczesne urządzenia. Wśród innych, nieco mniej popularnych, skompresowanych standardów (można, choć jest to wysoce niepraktyczne, posługiwać się także bezstratnymi WAV) mamy WMA, OGG Vorbis oraz FLAC (także bezstratny).

Wybór formatu leży w gestii użytkownika, standardem stał się MP3, ale konkurencja, choć mniej popularna, oferuje często lepszą jakość dźwięku przy zachowaniu tego samego stopnia kompresji. Aby przenieść muzykę z CD na odtwarzacz przenośny należy posłużyć się oprogramowaniem dostarczanym najczęściej wraz z urządzeniem.

W sposób łatwy i szybki skopiuje ono zawartość płyty do pamięci komputera, a później poddaje kompresji na docelowy format. Przed rozpoczęciem pracy wystarczy tylko wybrać odpowiadający naszym wymaganiom stopień upakowania danych, im większy, tym więcej materiału pomieści odtwarzacz, ale tym niższa będzie jakość muzyki.

W niektórych systemach, najczęściej mini wieżach, ale także amplitunerach czy rejestratorach DVD, montowane są gniazda USB oraz specjalne układy, które pozwalają podłączyć odtwarzacze przenośne bez pośrednictwa komputera.

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj