W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

Kino domowe, subwoofery

Regulacje zawarte w subwooferach w dużym zakresie dublują funkcje, jakie mamy dostępne w procesorze (amplitunerze). Standardowym wyposażeniem jest regulacja poziomu wysterowania (funkcję tę mamy w amplitunerze), częstotliwości odcięcia (w subwooferze zwykle płynnie, w amplitunerze do wyboru kilka pozycji), i fazy (albo płynnie, albo skokowo) - tej ostatniej opcji zwykle w amplitunerach nie ma.

Dobre wyregulowanie subwoofera jest kwestią zasadniczą dla jego właściwej integracji w całym systemie głośnikowym i ostatecznego efektu. Nie jest to łatwe zadanie, najczęściej wymaga udziału dwóch osób, z których jedna dokonuje zmian, a druga ocenia rezultaty w miejscu odsłuchowym. Ilość kombinacji ustawień poszczególnych regulatorów jest bardzo duża i wymaga zarówno sporo czasu, jak i wprawy, aby 'na ucho' trafnie wybrać najlepszą konfigurację.

 

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj