W perspektywie zwycięstwa Blu-ray, jaka jest przyszłość formatów: CD, DVD, SACD, DVD-A?

Świat AV

Nawet sukces Blu-ray nie musi oznaczać końca CD, bowiem jest to nośnik kojarzony przede wszystkim z sygnałem wideo wysokiej rozdzielczości, i nawet będąc nośnikiem dla nowych formatów audio, wykazuje tutaj swoją przewagę w przypadku działania systemów wielokanałowych - a więc wchodzi w paradę nie stereofonicznemu CD, ale wielokanałowemu DVD, oraz DVD-Audio i SACD.

CD wykazało nieoczekiwaną zdolność do przetrwania naporu powyższych formatów wyższej rozdzielczości, chociaż trzeba przyznać, że napór ten był chimeryczny... Trudno nakreślić precyzyjną całościową perspektywę - w zasadzie pewne jest, że DVD-Audio i SACD zostaną jeszcze bardziej zmarginalizowane, o ile w ogóle nie znikną; DVD tak szybko się nie podda, bo osiągnęło na rynku dużą masę zarówno w liczbie odtwarzaczy, jak i wydawnictw płytowych, rozpędzone będzie jeszcze długo jechać dalej.

Jednak myśląc o urządzeniach nowoczesnych, nie warto już kupować odtwarzaczy DVD - następna generacja odtwarzaczy Blu-ray będzie dostępna za znacznie niższą cenę, niż obecne kilkutysięczniki. Chyba że chcemy wydać na odtwarzacz 200-300 złotych - tak taniego Blu-ray'a w najbliższym czasie nie zobaczymy, a odtwarzaczy DVD nie brakuje.

Dla porządku przypomnijmy tylko, że odtwarzacz Blu-ray czyta DVD. Wreszcie CD będzie nadal funkcjonować, a nawet rozwijać się (coraz lepsze odtwarzacze, obserwowane w ciągu ostatnich kilku lat) na swoim audiofilskim poletku, wypierane z masowego rynku wcale nie przez kolejne nośniki płytowe wysokiej rozdzielczości, ale wręcz przeciwnie - przez MP3 i nowe formaty kompresji, i dystrybucję muzyki z sieci.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu