W perspektywie zwycięstwa Blu-ray, jaka jest przyszłość formatów: CD, DVD, SACD, DVD-A?

W perspektywie zwycięstwa Blu-ray, jaka jest przyszłość formatów: CD, DVD, SACD, DVD-A?

Świat AV

Nawet sukces Blu-ray nie musi oznaczać końca CD, bowiem jest to nośnik kojarzony przede wszystkim z sygnałem wideo wysokiej rozdzielczości, i nawet będąc nośnikiem dla nowych formatów audio, wykazuje tutaj swoją przewagę w przypadku działania systemów wielokanałowych - a więc wchodzi w paradę nie stereofonicznemu CD, ale wielokanałowemu DVD, oraz DVD-Audio i SACD.

CD wykazało nieoczekiwaną zdolność do przetrwania naporu powyższych formatów wyższej rozdzielczości, chociaż trzeba przyznać, że napór ten był chimeryczny... Trudno nakreślić precyzyjną całościową perspektywę - w zasadzie pewne jest, że DVD-Audio i SACD zostaną jeszcze bardziej zmarginalizowane, o ile w ogóle nie znikną; DVD tak szybko się nie podda, bo osiągnęło na rynku dużą masę zarówno w liczbie odtwarzaczy, jak i wydawnictw płytowych, rozpędzone będzie jeszcze długo jechać dalej.

Jednak myśląc o urządzeniach nowoczesnych, nie warto już kupować odtwarzaczy DVD - następna generacja odtwarzaczy Blu-ray będzie dostępna za znacznie niższą cenę, niż obecne kilkutysięczniki. Chyba że chcemy wydać na odtwarzacz 200-300 złotych - tak taniego Blu-ray'a w najbliższym czasie nie zobaczymy, a odtwarzaczy DVD nie brakuje.

Dla porządku przypomnijmy tylko, że odtwarzacz Blu-ray czyta DVD. Wreszcie CD będzie nadal funkcjonować, a nawet rozwijać się (coraz lepsze odtwarzacze, obserwowane w ciągu ostatnich kilku lat) na swoim audiofilskim poletku, wypierane z masowego rynku wcale nie przez kolejne nośniki płytowe wysokiej rozdzielczości, ale wręcz przeciwnie - przez MP3 i nowe formaty kompresji, i dystrybucję muzyki z sieci.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Jakie są perspektywy radiofonii cyfrowej?

Jakie słuchawki są lepsze - otwarte, półotwarte czy zamknięte?

Jaka jest żywotność płyt CD, DVD i Blu-ray?

Jakie są różnice pomiędzy DVD-RW, DVD+RW i DVD-RAM?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio