Jaka częstotliwość odświeżania w telewizorach jest najlepsza?

Świat AV

W obiegowej opinii funkcjonuje przekonanie, że im wyższa częstotliwość odświeżania matrycy telewizora, tym lepsza jakość i wrażenia wizualne. Chociaż wartość mierzona w hercach faktycznie ma znaczenie, to realna potrzeba wysokiej częstotliwości odświeżania uzależniona jest od treści, które oglądamy. Co oznaczają poszczególne wartości i czym kierować się przy wyborze telewizora?

W zrozumieniu zagadnienia pomoże seria C73 od TCL, która (zależnie od modelu) oferuje trzy różne matryce o częstotliwości odświeżania od 60 do 144 Hz.

Wiele z dostępnych na rynku treści wideo różni się technologią i częstotliwością wyświetlania klatek obrazu. Popularne serwisy streamingowe nadają sygnał w technologii kinowej w częstotliwości od 24 do 60 Hz, z kolei nowoczesne konsole oraz komputery, wyposażone w najnowsze karty graficzne, generują obraz o częstotliwości nawet 144 Hz. Jak zatem dobrać telewizor do treści, które oglądamy najczęściej?

Telewizja cyfrowa i technologia kinowa

Telewizory zazwyczaj służą nam do oglądania filmów, seriali i transmisji telewizyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o serwisach streamingowych, które nadają w 24-60 Hz czy telewizji cyfrowej, która standardowo nadaje w częstotliwości do 50 Hz. Do tych treści wystarczającym rozwiązaniem będzie model z matrycą 60 Hz, jak  43 i 50-calowy C73, który dzięki dodatkowej funkcji interpolacji klatek znacznie poprawi płynność ruchu.

W przypadku rozgrywek sportowych sprawdzają się zaś modele 120 Hz, gdyż nadawany materiał charakteryzuje się dynamiką i zmiennością pokazywanych scen. Warto tutaj zwrócić uwagę na modele, które oprócz odpowiedniej matrycy oferują też większą przekątną ekranu, jak np. 85 i 98-calowy C73.

Telewizor TCL C73
TCL C73

Gaming i technologie wspomagania obrazu

Podobnie przedstawia się zastosowanie telewizorów w gamingu. Dwie najpopularniejsze konsole do gier nadają natywny obraz w częstotliwości do 120 Hz, więc również w tym przypadku odpowiednim wyborem będzie model z panelem co najmniej 120 Hz.

Oprócz samej matrycy, istnieje wiele technologii, które wspomagają odpowiednie wyświetlanie obrazu. Są to najczęściej rozwiązania dedykowane gamingowi, ponieważ to w tej sferze najmniejsze opóźnienia mogą mieć bardzo duże znaczenie. Do najpopularniejszych systemów należą ALLM, VRR czy Freesync, które kolejno:

• zmniejszają opóźnienie sygnału wejściowego,
• eliminują opóźnienia,
• zapewniają płynną rozgrywkę,
• synchronizują częstotliwość odświeżania obrazu na monitorze z szybkością generowania obrazów przez kartę graficzną.

Wspomniane technologie są kompatybilne z modelami serii C73 od rozmiaru 55 cali w górę i warto zwrócić na nie uwagę, wybierając telewizor do gier.

Telewizor TCL C73
Telewizor TCL C73

Wysoce wyspecjalizowane komputery

Aktualnie na rynku częstotliwość odświeżania ponad 120 Hz znajdziemy np. w superkomputerach, których możliwości sprzętowe pozwalają na wysłanie sygnału o częstotliwości 144 Hz lub większej. Do wyświetlania tego typu obrazów potrzebna jest równie zaawansowana matryca. W serii C73 znalazły się telewizory, które potrafią natywnie wyświetlić obraz w tej częstotliwości – to modele 55, 65 i 75-calowe.

Seria C73 – trzy różne matryce w standardzie

Niezależnie od tego, do jakiej grupy widzów należymy, warto zwrócić uwagę na serię C73 od TCL, w której znajdziemy odpowiedni dla siebie typ panelu – 60, 120 i 144 Hz.

Modele QLED tej serii w specyfikacji technicznej otrzymały 4K HDR Pro, dźwięk Dolby Atmos, głośniki sygnowane marką ONKYO, a także wsparcie wielu standardów HDR, w tym HDR10+, Dolby Vision oraz Dolby Vision IQ (w modelach 55" i większych). Ponad to, telewizory TCL serii C73 wyposażone są w rozwiązania Game Master lub Game Master Pro, zależnie od modelu.

Telewizor TCL C73
Telewizor TCL C73
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu