Jakie są perspektywy radiofonii cyfrowej?

Świat AV

Pod względem wykorzystania pasma, a więc od strony nadawcy, DAB jest nieporównywalnie lepszy od radiofonii analogowej, ponieważ w tym samym paśmie pozwala pomieścić kilkadziesiąt razy więcej stacji.

Od strony odbiorcy satysfakcja zależy od jego oczekiwań. Sygnał zawsze ma maksymalną siłę (albo nie ma go w ogóle), wyeliminowano więc największą bolączkę radia analogowego - szumy. Jakość dźwięku jest jednak w sumie znacznie gorsza niż z radia analogowego, głównie z powodu obniżania przez nadawców przepływności (wybierają więcej stacji z gorszym dźwiękiem).

Jedynie prędkość przepływu 256 kb/s pozwala mówić o dobrym dźwięku - tak zoptymalizowany został system Eureka-147, leżący u podstaw DAB. BBC na początku nadawania określiła, że prędkość 192 kb/s daje zadowalający dźwięk.

Dzisiaj tylko kilka stacji nadaje z prędkością 128 kb/s, a znacząca większość z prędkością 64 kb/s. Obecnie mówi się o zmianie standardu DAB na DAB+, w którym kodowaniem zajmie się znacznie lepszy kodek AAC+, umożliwiający przesył trzykrotnie większej ilości informacji przy tej samej prędkości przepływu.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu