Kolumny Davone Grande, Solo HR i Studio HR

08 maja 2018 Sprzęt

Davone to kolumny głośnikowe zaprojektowane przez Paula Schenkela z Danii. Dzięki swoim charakterystycznym obudowom nie trudno ich nie zapamiętać. Co więcej, łukowaty kształt tłumi wibracje, które powstają w klasycznych, prostopadłościennych obudowach.

Davone Grande

Grande skrywa w swojej obudowie głośnik wysokotonowy Beryl rozciągający się do 40 kHz. Zwrotnica jest wyposażona w kondensatory Mundorf Supreme i cewki foliowe, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Wraz z wyrafinowanym głosnikiem średniotonowym i potężnym, dokładnym głośnikiem niskotonowym Grande oddaje atmosferę zgodnie z zamierzeniami muzyków. Kolumna jest składana przez założyciela Davone - Paula Schenkela.

Obudowa

Obudowa kolumn Davone Grande składa się z nie mniej niż dwunastu starannie dopasowanych elementów dla każdej pary głośników. Każdy z tych elementów jest zbudowany z 16 warstw wygiętego drewna bukowego, dodatkowo wzmocnionego masywnym usztywnieniem wewnętrznym. Dzięki zoptymalizowanej konstrukcji stojaka z litej stali FEM obudowa stanowi niewrażliwą na rezonanse podstawę dla przetworników najwyższej jakości.

Kolumny Davone Grande

Przetworniki

Umiejscowienie głośnika niskotonowego i średniotonowego zapobiega odcięciu basu, zwykle około 150 Hz, które występuje w kolumnach z głośnikami niskotonowymi znajdującymi się wysoko nad ziemią. Ponieważ niższy bas średni/górny bas jest tak naprawdę kluczem do realistycznej reprodukcji muzyki, pasmo częstotliwości jest właściwie odtwarzane.

Beryl

Liniowość krzywej charakterystyki kolumn jest głównie funkcją trzech przeciwstawnych parametrów: lekkości, sztywności i tłumienia. Do dziś tylko jeden materiał pozwala na połączenie tych parametrów: Beryl. Liniowość krzywej charakterystyki częstotliwościowej, przezroczystości akustycznej i odpowiedzi impulsowej głośnika wysokotonowego Beryl są zmaksymalizowane.

Davone Solo HR

Davone Solo to wysokiej klasy kolumny podłogowe. Wyposażone w ulepszoną zwrotnicę wysokiej rozdzielczości z nowym ceramicznym głośnikiem średniotonowym i głośnikiem wysokotonowym z kopułką aluminiową mają zapewniać dźwięk, który jest otwarty, szczegółowy i kontrolowany.

Wysokie kolumny podłogowe cierpią z powodu wewnętrznych fal stojących około 150 Hz. Zwężająca się obudowa Solo eliminuje je, prowadząc ostatecznie do czystszej i szybszej reakcji basów. Solo jest wykonywane ręcznie w Danii, a cena detaliczna wynosi 6300 € za parę.

Czytaj również testy z kategorii: Zespoły głośnikowe

Kolumny Davone Solo HR

Zwrotnica

W kolumnach zastosowano nową zwrotnicę Linkwitz-Riley i nowy głośnik wysokotonowy z tweeterem w celu poprawy reakcji pomieszczenia. Zwiększona efektywność nowego głośnika średniotonowego, precyzyjne zachowanie tweetera i dalsze udoskonalone strojenie basów sprawiają, że Solo HR jest precyzyjnie zestrojonym i dojrzałym głośnikiem.

Ulepszone oprogramowanie CAD

Podobnie jak konstrukcja akustyczna Solo reprezentuje najnowszą konstrukcję obudowy. Udoskonalone możliwości projektowania komputerowego (CAD) umożliwiły stworzenie unikalnego projektu. Poprzez zginanie i skręcanie panele boczne są sztywniejsze i bardziej nieregularne. Oba ulepszenia poprawiają właściwości akustyczne.

Davone Studio HR

Davone Studio HR o specjalnej mieszance włókien łączy w sobie 7-calowy głośnik niskotonowy z udoskonalonym 1-calowym kopułkowym głośnikiem wysokotonowym z anodowanego aluminium, które wraz z nowo opracowaną zwrotnicą zapewniają lepszą reakcję na pomieszczenie, dostarczając bardzo otwarty środek dźwięku. Dostępny osobno stand ustawi Studio na idealnej wysokości odsłuchu. Kolumna jest ręcznie wykonywana w Danii, a jej cena detaliczna wynosi 2300 € za parę. Cena detaliczna stojaka to zaś 500 € za parę.

Kolumny Davone Studio HR

Przetworniki o jakości studyjnej

Davone Studio korzysta z najlepszych przetworników, które zostały zaprojektowane zgodnie z najlepszymi duńskimi tradycjami. Specjalna membrana głośnika niskotonowego z mieszanką włókien daje dokładnie odpowiednią kombinację sztywności i tłumienia. Przetwornik wysokotonowy z anodyzowanego aluminium osiąga wysoki poziom szczegółowości dzięki ruchowi tłokowemu dla całego słyszalnego zakresu częstotliwości. Duża nieodbijająca komora umożliwia uzyskanie niskiej niską częstotliwość i dobrą współpracę z głośnikiem wysokotonowym.

Odpowiedź pokoju

Jakość dźwięku w głośniku zależy w dużej mierze od tego, jak promieniuje on dźwięk do 3 wymiarów pomieszczenia. Aby dźwięk Studio był na wyższym poziomie, szczególną uwagę zwrócono na tzw. reakcję pomieszczenia (konstruktorzy Davone odbudowali pokój odsłuchowy, aby brzmiał bardziej neutralnie). Poprawa reakcji na pokój doprowadziła do niskiego i stromego połączenia zwrotnicy Linkwitz-Riley 24 dB / Oct. Rezultatem jest bardzo wyraźna i otwarta wyższa średnica.

Może Cię zainteresować
DAVONE testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu