Nowe funkcjonalności w urządzeniach MusicCast Yamahy

17 kwietnia 2019 Sprzęt

Za pomocą aktualizacji Yamaha zmienia sposób korzystania ze swoich urządzeń z rodziny MusicCast. Nowe wersje oprogramowania wprowadzają kluczowe udogodnienia – kompatybilność z AirPlay 2, funkcjonalność Spotify Connect nawet dla użytkowników bezpłatnego konta, zgodność z Asystentem Google, a także obsługę eARC.

Może Cię zainteresować

Yamaha MusicCast - kompatybilność z AirPlay 2

Udostępniony w 2018 r. AirPlay 2 niezmiennie opiera się na przesyle danych poprzez domową sieć Wi-Fi, ale w swojej najnowszej odsłonie wprowadza kilka kluczowych udoskonaleń. Teraz użytkownicy iPhone'ów, iPadów oraz komputerów Mac mogą m.in. przesyłać muzykę równocześnie do wielu odbiorników zgodnych z AirPlay 2, a także odtwarzać jednocześnie różne utwory w kilku pomieszczeniach.

Ponadto AirPlay 2 pozwala jednocześnie przesyłać wideo do telewizora i transmitować dźwięk do urządzeń Yamaha MusicCast. Dodatkowym atutem obecności AirPlay 2 jest również możliwość współpracy z asystentem głosowym Siri, dzięki czemu utwory z serwisu Apple Music lub zapisane np. w iPhonie, mogą być wywoływane poprzez Siri. Obsługa AirPlay 2 pozwala również sterować kompatybilnymi urządzeniami Yamaha MusicCast z poziomu aplikacji Dom od Apple.

Yamaha Vibyl 500 BL

Yamaha MusicCast i Spotify

Biblioteka Spotify liczy kilkadziesiąt milionów utworów i daje możliwość korzystania z bezpłatnego konta. Dotychczas, aby móc słuchać muzyki na domowym sprzęcie audio i audio-wideo, należało mieć dostęp do urządzeń obsługujących Spotify Connect, co wiązało się z koniecznością posiadania płatnego konta premium. Yamaha umożliwia teraz, po zainstalowaniu aktualizacji oprogramowania na urządzeniach MusicCast, korzystanie z z bezpłatnej wersji serwisu.

Yamaha MusicCast 50

Yamaha MusicCast i Asystent Google

Trzecią z nowych funkcjonalności jest obsługa Asystenta Google. Pozwala ona na sterowanie głosowe urządzeniami Yamaha MusicCast. Dzięki temu będziemy mogli włączać i wyłączać odtwarzanie, regulować poziom głośności, wybierać pomieszczenie, w którym zostanie odtworzony utwór, itd. Od 28 marca dostępna jest powszechnie wykorzystywana wersja anglojęzyczna, kolejne wersje językowe będą wprowadzane sukcesywnie.

Yamaha YAS-408

Yamaha MusicCast i funkcja eARC

Ostatnią z nowości jest dodanie funkcji eARC do amplitunerów kina domowego debiutujących w latach 2017 i 2018, dzięki czemu użytkownicy korzystający z telewizorów zapewniających dostęp do telewizji cyfrowej lub serwisów takich jak Netflix, będą mogli cieszyć się dźwiękiem zgodnym z kodekami Dolby TrueHD, DTS-HD, Dolby Atmos i DTS:X.

Yamaha RXA80

Asystent Google jest dostępnywe wszystkich urządzeniach Yamahy z rodziny MusicCast. Bezpłatny Spotify oraz AirPlay 2 zostają z kolei wprowadzone w następujących urządzeniach MusicCast:

• Amplitunery kina domowego: RX-V485, RX-D485, RX-V585, RX-S602, RX-V685, HTR-4072, RX-A680, RX-A880, RX-A1080, RX-A2080, RX-A3080, CX-A5200;
• Głośniki bezprzewodowe: MusicCast 20, MusicCast 50;
• Gramofon: MusicCast VINYL 500;
• Soundbary: MusicCast BAR 400, MusicCast BAR 40
Amplitunery AV obsługujące eARC: RX-V485, RX-D485, RX-V585, RX-V685, RX-S602, RX-A680, RX-A880, RX-A1080, RX-A2080, RX-A3080, CX-A5200, RX-Vx83, RX-Ax70

Aktualizacje oprogramowania wprowadzające nowe funkcje będą udostępniane sukcesywnie od końca kwietnia do lata br. Kompatybilne urządzenia poinformują użytkowników o możliwości zainstalowania najnowszych wersji oprogramowania.

Źródło: Audio Klan

YAMAHA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu