Gramofon Transrotor Alto TMD

23 kwietnia 2020 Sprzęt

Na polskim rynku zadebiutował niedawno gramofon Transrotor Alto TMD. Model ten pochodzi z rodziny gramofonów z okrągłym chassis o średnicy zbliżonej do talerza, wykonanych w całości z ręcznie polerowanego aluminium, takich jak Max i Fat Bob. Wywodzi się bezpośrednio właśnie z tej ostatniej konstrukcji, jednak jest wyposażony w autorskie oryginalne rozwiązanie.

Może Cię zainteresować

Konstruktorzy zastosowali bowiem w jego przypadku najlepszą pod względem jakościowym i najbardziej uniwersalną w dotychczasowej ofercie Transrotorta podstawę ramienia wyposażoną w mechanizm VTA, który umożliwia montaż dowolnego ramienia dostępnego na rynku.

Czytaj również nasze testy gramofonów Transrotor

Gramofon Transrotor Alto TMD - widok z góry

Gramofon Transrotor Alto TMD - tylna ścianka

Dotyczy to szczególnie wysokości mocowania ramion typu unipivot, które w modelu Alto można zamontować w łatwy i szybki sposób – i wyregulować jego wysokość nawet podczas słuchania płyty. Służy do tego duży, wygodny krążek w dolnej części podstawy.

Jako że czynność tę realizuje się w drobnych krokach, Transrotor Alto TMD daje także możliwość wyregulowania wysokości ramienia w zależności od grubości odtwarzanej płyty.

Jest jeszcze coś: jako że podczas dokonywania regulacji wysokości zmianie ulega kąt natarcia igły, VTA może pełnić także funkcję korektora częstotliwościowego.

Chassis podstawy ramienia wykonano w postaci eliminującej drgania konstrukcji sandwiczowej z aluminium przekładanego kompozytem, znanym z modelu Dark Star.

Gramofon Transrotor Alto TMD

Gramofon Transrotor Alto TMD - detal

Transrotor Alto TMD jest wyposażony w silnik asynchroniczny prądu stałego, umieszczony obok gramofonu. Przenosi on moment obrotowy do talerza za pomocą gumowego paska, którego drgania redukuje łożysko hydrodynamiczne ze sprzęgłem w postaci poduszki magnetycznej TMD, znane z droższych modeli firmy.

Zasilacz w wersji podstawowej to Konstant Studio. Całość konstrukcji spoczywa na trzech wyposażonych w gwinty nóżkach, dzięki czemu jej wypoziomowanie jest bardzo proste.

Transrotor Alto TMD w wersji z ramieniem SME 5009 oraz wkładką Merlo Reference kosztuje 37 900 zł.

Źródło: Nautilus

TRANSROTOR testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu