Wkładka gramofonowa ZYX Ultimate Astro

30 grudnia 2020 Sprzęt

Japońska firma ZYX, specjalista od wkładek i akcesoriów gramofonowych, przedstawił niedawno swoje najnowsze szczytowe osiągnięcie w postaci referencyjnej wkładki MC – Ultimate Astro (w Polsce dostępna od stycznia 2021 r.). Jej cena może zmrozić krew w żyłach, bowiem wynosi 64 900 zł.

Wszystkie elementy obwodu magnetycznego wkładki ZYX Ultimate Astro zostały tu zaprojektowane tak, aby eliminować niepożądane sygnały. Jak twierdzi producent, "Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że słuchamy tylko i wyłącznie sygnału muzycznego zapisanego w rowkach płyty, bez udziału szkodliwych czynników zewnętrznych".

Dziedzina analogowa jest doskonałą formą zapisu sygnału dźwiękowego, jednak składowa czasowa związana z jakością dźwięku zmienia oryginalne nagranie w wyniku działania szeregu szkodliwych zjawisk, będących wynikiem procesu konwersji elektromagnetycznej. Chodzi przede wszystkim o: prąd zwrotny generowany w cewce proporcjonalnie do siły sygnału muzycznego.

Prąd wirowy w zwojach cewki, powstający przy wzbudzaniu procesu generującego sygnał elektryczny; zmianę oporności magnetycznej i strumienia stałego pola magnetycznego, spowodowaną przez wspomniany prąd wirowy, a także dalszą indukcję pola magnetycznego prądów wirowych przy biegunie dodatnim i ujemnym.

Wszystkie te zakłócenia zachodzą natychmiastowo, powodując zakłócenie składowej czasowa oryginalnego sygnału muzycznego, przez co jakość dźwięku ulega bezpowrotnej degradacji.

We wkładce Ultimate Astro zastosowano rozwiązanie w postaci symetrycznej struktury tłumiącej po przedniej i tylnej stronie drgającej cewki. Standardowe cewki typu MC wykorzystują pojedynczy tłumik amortyzujący ruchy igły, umieszczony za zwojami cewki.

Ze względu na cechy materiałowe, tłumik taki wykazuje się problemami natury mechanicznej, takimi jak nieliniowa prędkość kompresji i dekompresji oraz wahania odpowiedzi w zależności od częstotliwości.

Tłumienie drgań cewki z obu stron niweluje nieliniowość siły tłumienia mechanicznego, a drgania sygnału muzycznego odbierane przez ostrze igły są przenoszone bezpośrednio na rotacyjne drgania cewki.

Podlegają temu wszystkie sygnały, które nigdy wcześniej nie mogły być odebrane liniowo – od mikroimpulsów do bardzo dynamicznych transjentów. Koncepcja zastosowana w Ultimate Astro pozwoli odbiorcy muzyki na doświadczenie prawdziwego oblicza dźwięku analogowego.

Kolejną nowością jest sztywna płytka złącz sygnałowych, wykonana z kompozytu węglowego. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie korpusu wkładki od drgań zewnętrznych, umożliwia ona również uziemienie do obwodu przedwzmacniacza gramofonowego przez złącze ujemne prawego kanału. Jeszcze jednym plusem tego rozwiązania jest wyeliminowanie pojemności pomiędzy pinami złącz.

Intensywnie niebieska kulka u czoła wkładki, znana z poprzednich topowych modeli ZYXa, to przeciwwaga wykonana z kamienia szlachetnego – lazurytu. Ma ona na celu ustalenie idealnego środka ciężkości korpusu wkładki i punktu grawitacyjnego układu wibracyjnego.

Czytaj również testy z katerogorii: Wkładki gramofonowe

Po sprawdzeniu wielu materiałów pod kątem własności dźwiękowych wybrano niemetaliczną kulkę lazurytu o twardości 5.0, środku ciężkości 2.5, średnicy 8 mm i masie około 1 g, umieszczoną w optymalnym miejscu z punktu widzenia struktury wkładki.

Lazurytowa kulka ma jednak jeszcze jedno bardzo ważne zadanie - dzięki sodalitowym minerałom o sferycznym kształcie, fale drgań biegnące z bieguna północnego na południowy są pochłaniane przez krystaliczną strukturę wewnętrzną, a fala biegnąca po powierzchni kuli zostaje wygaszona u jej dołu – na biegunie południowym.

Seria Ultimate z wkładkami: 100, Airy, 4D, Omega, Dynamic i Astro, wykorzystuje nowatorski dla wkładek typu MC wspornik igły wykonany z karbonu. Ten węglowy pręcik składa się z 1000 cząstek włókna kompozytowego, stąd jego nazwa: C-1000. Wspornik ten wykazuje się sztywnością większą od aluminium, żelaza i tytanu.

Dodatkowo, jego masa własna wynosi tylko połowę masy boru. C-1000 to materiał idealny do wykorzystania na wspornik igły gramofonowej – daje on najszersze pasmo przenoszenia i najdoskonalsze właściwości trackingowe.

Dodatkową zaletą jest, że sygnał odebrany przez igłę biegnie do cewki bezpośrednio przez 1000 osobnych, mechanicznych ścieżek karbonowych. Dzięki temu nie zachodzą żadne odbicia, rezonanse i modulacje sygnału. W praktyce oznacza to najlepsze, najnaturalniejsze i najwierniejsze rzeczywistości pod względem częstotliwości i dynamiki źródło dźwięku analogowego.

Niemetaliczny korpus wkładki, składający się z dwóch rodzajów materiału o dużej twardości, pozwala osiągnąć odpowiednie parametry elektryczne, a także zapobiec zakłóceniom zewnętrznym i prądom wirowym, mającym negatywny wpływ na układ detekcji i transmisji sygnału.

Obwód elektryczny wkładki ZYX Ultimate Astro cechuje się praktycznie zerową rezystancją w szczelinie magnetycznej, umożliwiając super-szybkie przekazywanie najdrobniejszych sygnałów wygenerowanych w całym zakresie pasma i usuwając wszelakie prądy wirowe.

Igła zastosowana w serii Ultimate ma końcówkę mikro-krawędziową. Krawędzie jej diamentowego trzonu są umieszczone równolegle do wspornika. W tym rodzaju igły dłuższa oś kryształu styka się bezpośrednio z rowkiem płyty. Daje to stabilne i swobodne śledzenie ścieżki, generując bardzo dokładny dźwięk i długą żywotność igły, wynoszącą ok. 2000 godzin.

Ten kształt igły został wynaleziony w Japonii i jest znany z najwyższej możliwej wierności reprodukcji sygnału. Promień styku wynosi 3 μm, z dłuższym profilem grzbietu o grubości 6 μm.

Wkładka ZYX Ultimate Astro występuje w trzech wersjach, różniących się materiałem cewki drgającej. W wersji X zastosowano beztlenową krystaliczną miedź o czystości 6N i przekroju 0.035 mm - materiał ten daje równy i neutralny obraz dźwiękowy w całym paśmie. Wersja S ma cewkę ze srebra 5N o takim samym przekroju, wyprodukowanego w USA.

Z racji na lepszą przewodność tego materiału brzmienie tej wkładki cechuje się większą przejrzystością, otwartością i gładkością, szczególnie w górze pasma. Natomiast wersja G to cewka z 24-karatowego złota o tej samej średnicy, także amerykańskiej produkcji - w tym przypadku brzmienie nie wykazuje żadnych oznak nawet najdelikatniejszych podbarwień.

Źródło: Nautilus

Może Cię zainteresować
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu