ZYX Ultimate Exceed - pionierskie wkładki MC z pojedynczym punktem masy

22 marca 2024 Sprzęt

Japońscy specjaliści od wkładek gramofonowych, ZYX, zastępują swoje dotychczasowe modele Ultimate najnowszym typoszeregiem Ultimate Exceed.

Wkładka typu MC przetwarza energię, indukując prąd proporcjonalny do prędkości drgań cewki poruszającej się w stałym polu magnetycznym. Detekcja drgań następuje w płaszczyźnie prostopadłej do linii pola magnetycznego.

W wyniku przetwarzania energii mechanicznej w elektryczną następuje transmisja sygnału dźwiękowego zapisanego na płycie, a wierność oryginałowi jest tym większa, im bardziej jednolita jest gęstość strumienia magnetycznego dookoła cewki.

W popularnych wkładkach MC rdzeń cewki wykonuje się z materiału o wysokiej przenikalności magnetycznej i dobrych charakterystykach w zakresie wysokich tonów, przez co jest on bardzo wrażliwy na wahania pola magnetycznego.

Czytaj również nasze testy z kategorii: Wkładki gramofonowe

Cewki takie generują sygnał sześć razy silniejszy niż te z rdzeniem niemagnetycznym, dzięki czemu można ograniczyć liczbę zwojów, a tym samym masę układu drgającego, co wydatnie poszerza górny zakres pasma przenoszenia.

Drgająca cewka z rdzeniem magnetycznym może jednak zaburzać jednolitość strumienia pola magnetycznego, gdyż do reprodukcji stereo wykorzystuje się dwie cewki, których pola magnetyczne zakłócają się nawzajem. Aby wyeliminować to zjawisko, cewki lewego i prawego kanału są umieszczone tak, by ich zwoje były przesunięte o 45 stopni względem osi pionowej.

Niestety, ich punkty masy zazwyczaj znajdują się w innych miejscach, wymuszonych wielkością cewek, w wyniku czego sygnały obydwu kanałów są i tak generowane w obrębie dwóch zakłócających się pól magnetycznych.

Czytaj również nasze testy z kategorii: Gramofony

By wyeliminować tę przypadłość, należy umieścić punkty masy w obrębie tego samego pola, co wydatnie redukuje zmienność pola i zakłócenia sygnału. I właśnie w tym momencie na scenę wchodzi ZYX, jako pierwszy w świecie producent wkładek z topologią pojedynczego punktu masy dla sygnału stereofonicznego. Taka metoda przekłada się na dużo lepszą spójność brzmienia i stabilność obrazu stereo.

W dotychczasowych modelach wkładek z serii Ultimate producent proponował trzy różne rodzaje przewodu cewki: miedziany, srebrny lub złoty, natomiast w najnowszej Ultimate Exceed daje nam wybór pomiędzy miedzią krystaliczną lub stopem złota ze srebrem.

W tym drugim przypadku, mimo wzrostu rezystancji wynikającym z technologii obróbki stopu, słuchacz dostaje do dyspozycji wkładkę o wyjątkowo gładkim i delikatnym, ale wyraźnie szerokopasmowym charakterze brzmienia, oddającym wszystkie zalety tych dwóch metali szlachetnych: analogową naturalność i emocjonalną dynamikę transjentów na deser ze spektakularną przestrzennością i precyzją lokalizacji źródeł dźwięku.

Źródło: Nautilus

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu