Nowości Yamahy: sieciowy amplituner stereo R-N2000A i kolumny głośnikowe NS-2000A

20 maja 2022 Sprzęt

Yamaha poszerzyła serię 2000 o dwa nowe urządzenia - amplituner R-N2000A i kolumny NS-2000A. Obie konstrukcje nawiązują do flagowych serii 5000 i 3000, ale oferują rozwiązania na miarę ery streamingu. Obie pojawią się w sprzedaży w 4. kwartale tego roku.

Sieciowy amplituner stereo Yamaha R-N2000A

Amplituner stereo Yamaha R-N2000A umożliwia korzystanie z licznych serwisów streamingowych i materiałów audio w wysokiej rozdzielczości. Jest wyposażony w przetwornik DAC USB i HDMI ARC.

Funkcja automatycznej kalibracji YPAO

Yamaha R-N2000A oferuje funkcję automatycznej kalibracji YPAO (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimizer), której zadaniem jest ocena kształtu pomieszczenia odsłuchowego, materiału pokrywającego ściany oraz określenie pozycji głośników.

Na podstawie zebranych danych YPAO automatycznie reguluje parametry dźwięku, aby zapewnić idealne brzmienie w odniesieniu do warunków akustycznych w pokoju. Pomagają w tym także duży transformator toroidalny i przetwornik C/A ES9026PRO firmy ESS Technologies.

Mechanical Ground Concept

Mechanical Ground Concept to koncepcja, zgodnie z którą śruby nóżek są wspawane bezpośrednio do głównego chassis urządzenia. Do chassis zamocowane są też radiator, transformator zasilający i kondensatory blokowe. Wszystko to ma zapobiegać niepożądanym wibracjom.

Czytaj również nasze testy amplitunerów stereo Yamaha

Sieciowy amplituner stereo Yamaha R-N2000A - front

 

Harmonia dźwięku

Układy wzmacniacza mocy, w tym zasilacz, zostały zainstalowane niezależnie od podłoża. Ma to na celu m.in. dokładne przetwarzanie wszystkich częstotliwości obsługiwanego pasma.

Technologia w pełni "pływającego" i zbalansowanego obwodu wzmacniacza mocy (eliminująca efekty drobnych wahań napięcia i zewnętrznych zakłóceń uziemienia) wraz z symetryczną konstrukcją pozwalają na osiągnięcie m.in. właściwej separacji kanałów.

Yamaha MusicCast

Amplituner Yamaha R-N2000A został wyposażony w system multiroom Yamaha MusicCast, więc muzyki można słuchać w dowolnym miejscu w domu (np. z serwisów Spotify, Amazon Music HD czy Apple Music) dzięki współpracy z innymi kompatybilnymi urządzeniami w ramach tego systemu.

Sieciowy amplituner stereo Yamaha R-N2000A - złącza

Wolnostojące kolumny głośnikowe Yamaha NS-2000A

Membrana Harmonious Diaphragm

Aby uzyskać spójną równowagę tonalną w całym spektrum przetwarzanych częstotliwości, zastosowano w przetwornikach nowo opracowaną membranę Harmonious Diaphragm. Wykonano ją z materiału Zylon (cechującego się znakomitą szybkością reakcji i minimalnym rozproszeniem zewnętrznym) oraz świerku, który wykorzystuje się również w płytach rezonansowych fortepianów.

Nowoczesne technologie

Przy opracowywaniu obudowy pod kątem optymalizacji dynamiki Yamaha wykorzystała nowoczesne technologie projektowania głośników. Zastosowała też wibrometry laserowe, które wykorzystuje się m.in. w badaniach nad instrumentami muzycznymi. Projektanci sięgnęli ponadto po analizę FEM, czyli metodę elementów skończonych. Wzmocniono poprzeczną część obudowy.

Czytaj również nasze testy kolumn głośnikowych Yamaha

Wolnostojące kolumny głośnikowe Yamaha NS-2000A

Szczegółowe brzmienie

W kolumnach Yamaha NS-2000A znalazła się także unikalna tuba rezonansowa eliminująca fale stojące wewnątrz obudowy i redukująca potrzebę stosowania dużej ilości materiałów wytłumiających.

Za usuwanie niepotrzebnych rezonansów odpowiadają specjalnie ukształtowane komory R.S. (Resonance Suppression), które umieszczono za membranami przetworników wysoko- i średniotonowego. Wpływa to na dokładność odtwarzanej muzyki przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich szczegółów zawartych w materiale dźwiękowym.

Źródło: Audio Klan

 

 

YAMAHA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu