FyneAudio F57SP-6 i F57SP-8 – głośniki centralne uzupełniające serie F500SP i F700

05 stycznia 2023 Sprzęt

FyneAudio zapowiedziała wprowadzenie do swojej oferty dwóch głośników centralnych uzupełniających serie F500SP i F700. Mowa o modelach F57SP-6 i F57SP-8.

Głośniki z serii F57SP zostały opracowane tak by pod względem brzmienia, impedancji i efektywności, zapewnić generowanie wzorcowej sceny dźwiękowej i pełną integrację z dowolnymi głośnikami z serii F500SP i F700 pracującymi w systemie kina domowego jako głośniki główne.

Oba zapowiedziane konstrukcje wykorzystują przetworniki IsoFlare, które w zależności od modelu mają: 6" (około 150 mm) lub 8" (około 200 mm) średnicy i są uzupełnione o dopasowany wielkością przetwornik basowy, dodający głębi i zwiększający dynamikę i skalę dźwięku.

Oba głośniki zawierają dodatkowo pomocnicze promienniki basowe ABR (auxiliary bass radiator), pozwalające rozszerzyć pasmo najniższych częstotliwości. Przetwornik Fyne ABR wyposażony jest w pełen układ cewka/magnes i nie jest tylko typową membraną bierną.

Fyne Audio F57SP
Fyne Audio F57SP-8
Fyne Audio F57SP-8
Fyne Audio F57SP-8
Fyne Audio F57SP-8

W zależności od tego, czy głośnik pracuje w wolnej przestrzeni, czy też znajduje się blisko ściany, użytkownik ma możliwość uruchomienia Fyne ABR jako dodatkowego tłumika niskotonowego lub wymusić na nim pracę jako membrany biernej. O wykorzystaniu Fyne ABR decyduje ustawienie przełącznika umieszczonego na tylnej ściance głośnika centralnego.

Model Fyne Audio F57SP-6 jest przeznaczony do współpracy z kolumnami F500SP/F501SP i F700, natomiast model F57SP-8 doskonale współgra z kolumnami wyposażonymi w przetworniki 8 calowe i większe.

Podobnie jak pasujące do nich wyglądem i dźwiękiem głośniki frontowe, tak też głośniki centralne zbudowane są bardzo solidnie, mają precyzyjnie zestrojone zwrotnice zbudowane z elementów wysokiej klasy i okablowanie z posrebrzanej miedzi. Wykończone mogą być w kolorze: czarny, biały i orzechowym na wysoki połysk.

Przetworniki

Każdy model Fyne Audio F57SP integruje trzy identycznej wielkości przetworniki w poziomej obudowie, ale na tym kończą się ich podobieństwa. Jednostką centralną jest przetwornik punktowy IsoFlare, łączący 25-milimetrową magnezową kopułkę kompresyjną z wielowłóknową membraną nisko-średniotonową wykorzystującą nasze sztandarowe zawieszenie FyneFlute. Obudowa jest zamknięta, co umożliwia praktycznie każdy sposób instalacji w kinie domowym.Zwrotnica

Aby idealnie zintegrować się z kolumnami Fyne Audio serii F500SP i F700, modele F57SP wykorzystują tę samą architekturę i konstrukcję zwrotnicy. Wyposażono je w niskostratne cewki z laminowanym rdzeniem, oraz wysokiej klasy kondensatory polipropylenowe ClarityCap, ręcznie lutowane na panelu wykonanym z odpornego na drgania materiału.

Dzięki precyzyjnie dobranym komponentom, udało się wykorzystać mniejsze obudowy współpracujące z Fyne ABR. Okablowanie wewnętrzne wykonane jest z posrebrzanej miedzi OFC o wysokiej czystości, co zapewnia bardzo przejrzysty transfer sygnału.

Fyne Audio F57SP-6
Fyne Audio F57SP-6
Fyne Audio F57SP-6
Fyne Audio F57SP-6
Fyne Audio F57SP-6

Dostrajanie niskich częstotliwości

Trzeci przetwornik w obudowie F57SP to pomocniczy radiator basowy (ABR) zastosowany w celu zwiększenia kontroli nad niskimi częstotliwościami. W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji ABR, które wykorzystują membranę w celu podniesienie poziomu wytwarzanego basu, Fyne ABR posiada pełną cewkę i zespół magnesów, które pozwalają również na kontrolowane tłumienie elektromagnetyczne membrany. Za pomocą przełącznika, użytkownicy mogą wybrać tłumienie dla pozycji głośnika "Free Space" lub "Boundary".

Źródło: E.I.C

FYNE AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu