Sennheiser prezentuje HD 490 Pro - słuchawki studyjne z dwoma zestawami poduszek

23 stycznia 2024 Sprzęt

W portfolio Sennheisera pojwiły się właśnie nowe referencyjne słuchawki studyjne, model HD 490 PRO o otwartej konstrukcji, stworzone z myślą o produkcji dźwięku, miksowaniu i masteringu. Pojawią się w sprzedaży pod koniec stycznia, wraz z dodatkowymi akcesoriami, w dwóch wersjach: HD 490 i HD 490 Plus.

Konstrukcja i przetworniki

Sennheiser HD 490 PRO oferują, jak czytam w informacji prasowej, "niezwykle szeroką, wymiarową scenę dźwiękową, umożliwiającą precyzyjną lokalizację składników miksu".

Ultralekkie cewki drgające mają tu zapewniać szybką i autentyczną reprodukcję dźwięku. Dalej czytamy: "Pasmo przenoszenia jest bezbarwne i wierne w całym spektrum, a dolny zakres pełny, dokładny i wyraźnie zdefiniowany dzięki specjalnemu cylindrowi niskiej częstotliwości".

Nakładki nauszne z perforowanym grillem ujawniają architekturę otwartej konstrukcji Sennheisera, która minimalizuje rezonanse i zniekształcenia. Dla zapewnienia optymalnych wrażeń słuchowych przetworniki zostały ustawione pod niewielkim kątem, naśladując w ten sposób typową konfigurację głośników monitorowych.

Czytaj również nasze testy słuchawek Sennheiser

Ergonomiczna konstrukcja ma eliminować wszelkie punkty ucisku, ponieważ pałąk nie ugniata wrażliwych części głowy. Ponadto wokółuszne nauszniki posiadają opatentowaną przez firmę Sennheiser miękką strefę komfortu na zauszniki okularów, zapewniając jednocześnie dobre uszczelnienie.

Złożono również wniosek patentowy dotyczący specjalnej geometrii osi nauszników HD 490 PRO. Ich konstrukcja sprawia, że słuchawki optymalnie dopasowują się do głowy po założeniu i utrzymują równomierny nacisk niezależnie od kształtu głowy użytkownika.

Dwa rodzaje nauszników - różne zastosowania

Sennheiser zaproponował tym razem dwa zestawy poduszek. Jedne przeznaczone do produkcji muzyki (welurowe) zapewniające nieco cieplejszą charakterystykę, co pozwala uzyskać perspektywę, zaś drugie do miksowania (materiałowe) pozwalające uzyskać bardzo płaski, neutralny dźwięk, który pomaga zagłębić się w szczegóły, gdy potrzebne jest referencyjne brzmienie do wykończenia miksu. Obydwa rodzaje poduszek można prać.

Sennheiser HD 490 PRO - dwa rodzaje poduszek

Licencja na DearVR MIX-SE

Słuchawki Sennheiser HD 490 PRO zawierają bezpłatną licencję na innowacyjny plugin dearVR MIX-SE firmy Dear Reality. Wtyczka zamienia DAW w idealne wirtualne środowisko miksowania, symulujące starannie zaprojektowaną akustykę najlepszych studiów miksujących. DearVR MIX-SE pomaga inżynierom i muzykom zapewnić zrównoważone i spójne tłumaczenie ich miksów na różne systemy.

Wygoda

Kabel słuchawek można podłączyć do prawej lub lewej słuchawki HD 490 PRO, aby dostosować się do różnych ustawień i preferencji studia. Jego opatentowana konstrukcja z odcinkiem spiralnym sprawia, że ma on nie przenosić żadnych szumów, gdy uderza o biurko lub ociera się o ubranie.

Oznaczenie lewa/prawa jest wyraźnie widoczne na wewnętrznych przeciwkurzowych osłonach przetworników, natomiast dla osób niedowidzących na widełkach pałąka znajdują się informacje w alfabecie Braille’a.

Sennheiser HD 490 PRO

Sennheiser HD 490 PRO - kable

Ceny i akcesoria

Sennheiser HD 490 PRO jest dostarczany z dwoma wspomnianymi zestawami nauszników, kablem słuchawkowym o długości 1,8 m i licencją DearVR MIX-SE. Jego cena katalogowa wynosi 1799 zł.

Model Sennheiser HD 490 PRO Plus zawiera dodatkowo 3-metrowy kabel, futerał transportowy i dodatkową materiałową poduszkę na pałąk, oprócz standardowej welurowej poduszki. Jego cena katalogowa wynosi 2149 zł. Wszystkie dodatki z wersji Plus można również kupić osobno. Symetryczny kabel słuchawkowy jest dostępny opcjonalnie.

Źródło: Aplauz

 

SENNHEISER testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu