Fyne Audio prezentuje nowe kolumny podłogowe otwierające serię F700SP

29 lutego 2024 Sprzęt

Firma Fyne Audio wprowadza do swojej oferty nowe modele podłogowych kolumn głośnikowych otwierających najnowszą linię F700SP (Special Production), w których zastosowano rozwiązania techniczne i technologie obecne w topowej linii F1. Dwa modele F702SP i F703SP miały swoją premierę na właśnie zakończonej wystawie The Bristol Show 2024.

Wykorzystując przetworniki IsoFlare (punktowe źródło dźwięku) i rozbudowany system portów BassTrax Tractrix, dotąd stosowanych w modelach F1-8S i F1-10S, FyneAudio proponuje kolumny głośnikowe zdolne do, jak mówi producent, wytwarzania dźwięku o jakości Hi-End z obudów o bardziej tradycyjnej formie.

Kolumny otrzymały masywny aluminiowy cokół dający podparcie powiększonym (w stosunku do standardowych wersji) obudowom, modyfikacji i udoskonaleniu poddano zwrotnicę. Pozwoliło uzyskać głębsze i precyzyjniejsze odtwarzanie najniższych częstotliwości. Bass z dwukomorowej obudowy promieniowany jest w dół gdzie rozbija się o stożek Tractrix i dzięki temu rozchodzi się równomiernie po pomieszczeniu, pozwalając na większą swobodę w ustawieniu kolumn.

Zwrotnica

Zwrotnica, dzieląca dźwięk na pasma przeznaczone dla poszczególnych przetworników (2,5 drożna), wykonana jest ręcznie i poddawana głębokiej obróbce kriogenicznej (DCT) w komorze należącej do Fyne Audio w Glasgow.

Fyne Audio F702SP
Fyne Audio F702SP

Technologia polega na powolnym schładzaniu gotowego produktu w obecności ciekłego azotu do temperatury poniżej -153° i pozostawieniu go w komorze do osiągnięcia temperatury pokojowej. Dzięki temu uzyskuje się polepszoną jednorodność połączeń, zmniejszenie wewnętrznych napięć i zwiększenie gęstości materiałów z których wykonane są elementy zwrotnicy. Każdy niuans brzmienia ma być doskonale słyszalny.

Okablowanie i przetworniki

Wewnętrzne okablowanie wykonano z przewodów PC-OCC firmy Neotech, w zwrotnicy zastosowano kondensatory ClarityCap, a sygnał do kolumn dostarczają łącza WBT Nextgen 0703. Dostępne jest także uziemienie.

W modelu Fyne Audio F702SP zastosowano punktowe źródło dźwięku, przetwornik IsoFlare o średnicy 20 cm z 1-calową magnezową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych i górnym zawieszeniem FyneFlut. Przetwornik szerokopasmowy jest wspierany 8-calowym głośnikiem niskotonowym z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut.

Natomiast w modelu Fyne Audio F703SP wykorzystano punktowe źródło dźwięku, przetwornik IsoFlare o średnicy 25cm z zawieszeniem FyneFlut, 3-calową tytanową kopułką wysokotonową i systemem magnesów neodymowych. W zakresie niskotonowym wspiera ją 10 calowy głośnik z membraną z wielowłóknistej celulozy i zawieszeniem FyneFlut.

Fyne Audio F703SP
Fyne Audio F703SP

Fyne Audio F702SP - specyfikacja techniczna

• Rodzaj systemu: 2,5 drożny, obudowa dwukomorowa, port bass reflex skierowany w dół z dyfuzorem BassTrax Tractrix
• Zalecana moc wzmacniacza: (Watt RMS) 30 – 200
• Moc szczytowa: (Watt) 400
• Moc ciągła: (Watt RMS) 100
• Czułość (2,83V / 1m): 92 dB
• Impedancja nominalna: 8 Ω
• Pasmo przenoszenia (typowo -6 dB w pomieszczeniu): 28 Hz - 34 kHz
• Przetworniki: 1 x 200 mm punktowe źródło dźwięku IsoFlare zz zawieszeniem FyneFlut, wielowłóknista membrana nisko-średniotonowa, magnezowa kopułka wysokotonowa o średnicy 25 mm, system magnesów ferrytowych. 1 x 200 mm wielowłóknista membrana nisko-średniotonowa z zawieszeniem FyneFlut
• Częstotliwość podziału w zwrotnicy: 250Hz & 1,8 kHz
• Typ zwrotnicy: bi-wired, niskostratna, dolnoprzepustowa 2-rzędu, górnoprzepustowa 1-rzędu, poddana głębokiej obróbce kriogenicznej

Fyne Audio F702SP

Fyne Audio F703SP - specyfikacja techniczna

• Rodzaj systemu: 2,5 drożny, obudowa dwukomorowa, port bass reflex skierowany w dół z dyfuzorem BassTrax Tractrix
• Zalecana moc wzmacniacza: (Watt RMS) 30 – 250
• Moc szczytowa: (Watt) 500
• Moc ciągła: (Watt RMS) 125
• Czułość (2,83V / 1m): 94 dB
• Impedancja nominalna: 8 Ω
• Pasmo przenoszenia (typowo -6 dB w pomieszczeniu): 24 Hz - 34 kHz
• Przetworniki: 1 x 250 mm punktowe źródło dźwięku IsoFlare z zawieszeniem FyneFlut, wielowłóknista membrana nisko-średniotonowa, tytanowa kopułka wysokotonowa o średnicy 75 mm, system magnesów neodymowych. 1 x 250 mm wielowłóknista membrana nisko-średniotonowa z zawieszeniem FyneFlut
• Częstotliwość podziału w zwrotnicy: 250 Hz & 850 Hz
• Typ zwrotnicy: bi-wired, niskostratna, dolnoprzepustowa 2-rzędu, górnoprzepustowa 1-rzędu, poddana głębokiej obróbce kriogenicznej

Fyne Audio F703SP

Źródło: EIC

FYNE AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu