JDS Labs prezentuje dwa nowe urządzenia - ATOM DAC 2 i ATOM AMP 2

17 czerwca 2024 Sprzęt

Amerykański producent poszerzył swoje portfolio o dwa nowe produkty ze swojej podstawowej linii. Są to ATOM DAC 2 oraz ATOM AMP 2, czyli odpowiednio: przetwornik cyfrowo-analogowy oraz wzmacniacz słuchawkowy. Urządzenia są rozwinięciem serii ATOM AMP+ i zostały nieco ulepszone. Wzmacniacz słuchawkowy ma teraz np. wyjście zbalansowane 4.4 mm.

Przetwornik cyfrowo-analogowy JDS Labs ATOM DAC 2

Ulepszony stopień konwertera I/V

W JDS Labs ATOM DAC 2 zmieniono tor analogowy, a konkretnie układ konwertera prądowo-napięciowego (I/V), który teraz składa się z precyzyjnie zaaplikowanych i dedykowanych do audio sześciu wzmacniaczy operacyjnych OPA1692.

Zastosowano po trzy takie układy na kanał, które pracują w taki sposób, że cały tor brzmi lepiej i zużywa mniej energii. To także oznacza, że urządzenie mniej grzeje się w trakcie codziennego użytkowania, co jest nie bez znaczenia w przypadku sprzętów biurkowych.

Na pokładzie znajduje się także oscylator zegara MEMS zapewniający niski poziom jittera. A to, wraz z precyzyjnie zaprojektowanym torem analogowym sprawia, że układ konwertera ESS9018K2 pracuje cały czas w optymalnych dla siebie warunkach, zapewniając transparentność muzycznego przekazu.

Czytaj również nasze testy przetworników cyfrowo-analogowych

Obsługa gęstych formatów i wejście USB-C

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego układu wejściowego XMOS bazującego na specyfikacji UAC2 i wspierającego zarówno ASIO, jak i DSD, ATOM DAC 2 może bez problemu odtwarzać wszystkie gęste formaty do PCM 32bity/384 kHz i DSD128 włącznie. Dostępny jest także port wejściowy USB-C.

Co więcej, oprogramowanie układu XMOS może być aktualizowane. Dostępna jest też funkcjonalność UDAC1, gdybyśmy chcieli nowy DAC od JDS Labs podłączyć do konsoli Nintendo Switch lub PS5.

Obudowa

JDS Labs ATOM DAC 3 ma teraz w pełni metalową, aluminiową obudowę, która chroni elektronikę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi z zewnątrz. Dodano także wyłącznik sieciowy, a podświetlany pierścień jest teraz pewnie zamocowany do obudowy. Całości dopełnia funkcja Auto Standby, która przełącza urządzenie w tryb czuwania po 5 minutach bez sygnału z portu USB.

***

JDS Labs ATOM DAC 2 jest dostępny jest już w sieci sklepów HiFiPRO/MP3Store w cenie 1159 zł.

Wzmacniacz słuchawkowy JDS LABS ATOM AMP 2

Nowy układ wzmacniacza oferujący wyjście zbalansowane 4.4 mm

W ATOM AMP 2 zastosowano nowy układ wzmacniacza, który teraz oferuje możliwość podłączenia słuchawek w trybie zbalansowanym. Ponadto zmieniono w nim układ wzmacniacza napięciowego z NJM5532 na lepiej brzmiący OPA1656, a w samym wyjściu wzmacniacza zastosowano sumarycznie osiem układów buforujących, które zapewniają 2.6W (dla obciążenia 32 Ω) mocy na kanał. Jednocześnie zachowano parametry mierzalne (SINAD powyżej 120dB dla pasma 20Hz-20kHz) i uzyskano - jak mówi producent - "jeszcze lepsze, niezwykle neutralne i transparentne brzmienie".

Czytaj również nasze testy wzmacniaczy słuchawkowych USB

JDS LABS ATOM AMP 2

Dwa poziomy wzmocnienia i wyjścia przedwzmacniacza

JDS ATOM AMP 2 oferuje nam dwa tryby wzmocnienia. Pierwszy z nich - niski - ma sprawdzić się podczas korzystania z wysokoskutecznych słuchawek typu IEM. Drugi zaś, który zaoferuje nam pełną moc – będzie przydatny dla większych, nausznych słuchawek.

Do dyspozycji mamy jednocześnie, oprócz dwóch przełączalnych wejść, także i wyjście liniowe z regulowanym poziomem. Sama zaś regulacja bazuje na ręcznie dobieranych potencjometrach mających oferować bardzo dobre zrównoważenie między kanałami.

Obudowa JDS Labs ATOM AMP 2 jest również metalowa.

***

JDS Labs ATOM AMP 2 dostępny jest już w sieci sklepów HiFiPRO/MP3Store w cenie 998 zł.

Źródło: MIP

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu

Pozycja: body-bottom
Styl: naked outline