XXI Bielska Zadymka Jazzowa

05 lutego 2019 Koncerty

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa co roku zamienia miasto w prawdziwą stolicę muzyki na najwyższym poziomie. Dosłownie i w przenośni. Magnesem stają się zarówno nazwiska gwiazd jazzu, jak i miejsca koncertów - jeden z nich odbywa się ponad 1000 metrów n.p.m., w Schronisku na Szyndzielni. Jakie atrakcje czekają nas w tym roku?

21. BZJ rozpocznie się 2 marca w Klubie KLIMAT. Wystąpi tam Branford Marsalis, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, genialny saksofonista, kompozytor, aranżer, lider, od ponad trzech dekad uważany za najbardziej wpływowego artystę światowej sceny jazzu. Zapowiada się wielkie wydarzenie.

Pierwszy dzień Zadymki to jednocześnie ostatni dzień karnawału. Na tę okazję organizatorzy przygotowali coś specjalnego. W Klubie KLIMAT zagra wystrzałowa formacja Three Fall z kongijską wokalistką Melane Nkounkolo; wieczór, a raczej noc, zakończy set holenderskiego didżeja Martijna Barkhuisa, znanego jako DJ Maestro.

Rozpoczynając swoje trzecie dziesięciolecie, Bielska Zadymka Jazzowa wzbogaciła się o nowy element – funkcję Artist-in-Residence. W 2019 będzie ją pełnić Pat Metheny, który wystąpi w dwóch koncertach - ze swoim trio oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Będzie gościem konferencji prasowej w bielskim Ratuszu i poprowadzi mistrzowskie warsztaty gitarowe w Zespole Szkół Muzycznych (6 marca).

Nowością tegorocznej edycji będzie Dzień Otwarty - w niedzielę 3 marca organizatorzy Festiwalu, wraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych i Władzami Miasta, zapraszają na całodniowy program muzycznych wydarzeń. Dzień Otwarty rozpocznie się Porankiem Muzycznym w sali koncertowej ZPSM, gdzie zagra Big Band uczniów i absolwentów Szkoły pod dyrekcją Tomasza Janusza.

Wieczorem w Klubie KLIMAT swój najnowszy projekt zaprezentuje Piotr Schmidt Quartet. Program tego koncertu będzie poświęcony Tomaszowi Stańce. Dzień Otwrty zakończy koncert Kasi Pietrzko, bielskiej pianistki i kompozytorki jazzowej, laureatki Nagrody Ikara 2018, który odbędzie się w festiwalowy jazzclubie Metrum.

Branford Marsalis Quintet

Branford Marsalis Quintet

Projekty specjalnie

Kolejną nowością LOTOS Jazz Festival 21. Bielskiej Zadymki Jazzowej będą premiery projektów zamówionych przez organizatorów na tegoroczną edycję. Wydarzeniem na skalę światową będzie "Beyond The Missouri Sky And More" - w sali koncertowej NOSPR w Katowicach wysłuchamy kompozycji zarejestrowanych w 1996 przez duet Metheny-Haden na płycie "Beyond the Missouri Sky".

Repertuar z albumu zostanie wzbogacony o najsłynniejsze utwory gitarzysty z okresu Pat Metheny Group. Nie będzie to jednak "rekonstrukcja historyczna", lecz zupełnie nowa odsłona tego znakomitego materiału w wersji na solistów i orkiestrę symfoniczną. Metheny`emu partnerować będzie Dariusz Oleszkiewicz, wybitny polski kontrabasista niezwykle ceniony za Oceanem, a Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi doświadczony maestro Alexander Humala.

Równie wysoką rangę będzie mieć premierowy projekt "Urbanator Śląski", którego autorem jest światowej sławy skrzypek, multiinstrumentalista i kompozytor Michał Urbaniak. Projekt powstał przy współudziale Grzegorza Płonki - muzyka, wokalisty i cenionego popularyzatora śląskiej kultury. Prawykonanie "Urbanatora Śląskiego" odbędzie się w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią.

Kolejnym premierowym wydarzeniem 21. Zadymki będzie Projekt Specjalny przygotowany przez Henryka i Dorotę Miśkiewicz na Galę Polskiego Jazzu z Teatrze Polskim (4 marca). Artystom towarzyszyć będą znakomici goście: Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Marek Napiórkowski.

Projekt Specjalny przedstawi także Wojciech Mazolewski i jego Kwintet. Artysta tym razem zaprosił do współpracy młodych muzyków z Czech i Słowacji – całość będzie festiwalową atrakcją w schronisku na Szyndzielni (9 marca).

Bielska Zadymka Jazzowa będzie trwać od 2 do 10 marca. W Bielsku-Białej, Zabrzu i Katowicach odbędzie się w sumie kilkadziesiąt wydarzeń: koncertów, konkursów, wystaw, jam sessions.

Szczegółowy program festiwalu i informacje o biletach: www.zadymka.pl

Źródło: materiały prasowe

   

Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, otrzymasz PDF
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu