Englabörn & Variations

JOHANN JOHANNSSON
Englabörn & Variations

Ambient

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jeden z najbardziej utalentowanych kompozytorów muzyki współczesnej, Islandczyk Jóhann Jóhannsson, zmarł nagle 9 lutego 2018 r. w wieku 48 lat. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości. Za jego życia ukazało się tylko dziesięć albumów z oryginalną muzyką i dziesięć soundtracków.

Za muzykę do filmu "Teoria wszystkiego" Johann Johansson otrzymał Złoty Glob i był nominowany do Oscara. Ostatni album "Orphee" wydała wytwórnia Deutsche Grammophon i ona wznowiła pierwszą płytę islandzkiego geniusza minimalizmu "Englabörn" po remasteringu. Na drugiej płycie albumu znalazły się niepublikowane nagrania Jóhannssona i wariacje innych muzyków na temat jego twórczości.

"Englabörn" ukazał się w 2002 r. wydany przez brytyjską firmę Touch, a potem wznowiony przez wytwórnię 4AD, która wydała także dwa inne albumy Jóhanna. "Englabörn" zawiera muzykę napisaną do sztuki Havara Sigurjónssona na kwartet smyczkowy, instrumenty perkusyjne, elektronikę i inne instrumenty, na których zagrał sam kompozytor.

To przejmujące dzieło urzeka prostotą melodyjnych motywów, skromną instrumentacją i takąż aranżacją. W tym tkwi tajemnica muzyki Jóhannssona, że potrafi poruszyć kilkoma dźwiękami, zagęszczonymi w czasie lub wręcz przeciwnie, rozwleczonymi tak, żeby dać słuchaczowi czas na zastanowienie.

Marek Dusza
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj