KRYSTIAN ZIMERMAN Leonard Bernstein: Symphony No. 2

Leonard Bernstein: Symphony No. 2
Wykonanie
Nagranie

Na krótko przed zwycięskim udziałem w Konkursie Chopinowskim w 1975 r. Krystian Zimerman spotkał się z Leonardem Bernsteinem, który wybrał naszego pianistę do nagrania "Les Noces" Strawińskiego. Bernstein utwierdził młodego pianistę, by pewnie podążał za nowymi koncepcjami interpretacji muzyki.

Kiedyś spytał Zimermana, czy kiedykolwiek wykonywał jego kompozycje. Ten przyznał, że była to II Symfonia "The Age of Anxiety" (Wiek niepokoju). Bernstein zdziwił się i zapowiedział, że muszą wykonać ją razem. Tak się stało z okazji 70. urodzin kompozytora-dyrygenta. Wtedy zapytał naszego pianistę, czy na 100. urodziny też wykonają ją razem.

W pewnym sensie Krystian Zimerman dotrzymał słowa. W połowie czerwca zagrał Symphony No. 2 na żywo z Filharmonikami Berlińskimi pod kierunkiem Sir Simona Rattle`a, dla którego były to ostatnie występy w roli głównego dyrygenta. "Dwa lata przed setnymi urodzinami Lenny`ego uświadomiłem sobie, że to już niedługo. Ponownie zajrzałem do jego muzyki - jest niezmiennie doskonała. Mnóstwo w niej zabawy i jest tak bardzo podobna do niego samego z całą świeżością, elastycznością i szaleństwem jego osobowości" - podkreśla Krystian Zimerman.

Już tytuł odzwierciedla charakter muzyki, a precyzyjne i emocjonalne wykonanie stawia ją w pierwszym rzędzie nagrań w hołdzie kompozytorowi.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu