Leonard Bernstein: Symphony No. 2

KRYSTIAN ZIMERMAN
Leonard Bernstein: Symphony No. 2

Muzyka współczesna

  • Wykonanie
  • Nagranie

Na krótko przed zwycięskim udziałem w Konkursie Chopinowskim w 1975 r. Krystian Zimerman spotkał się z Leonardem Bernsteinem, który wybrał naszego pianistę do nagrania "Les Noces" Strawińskiego. Bernstein utwierdził młodego pianistę, by pewnie podążał za nowymi koncepcjami interpretacji muzyki.

Kiedyś spytał Zimermana, czy kiedykolwiek wykonywał jego kompozycje. Ten przyznał, że była to II Symfonia "The Age of Anxiety" (Wiek niepokoju). Bernstein zdziwił się i zapowiedział, że muszą wykonać ją razem. Tak się stało z okazji 70. urodzin kompozytora-dyrygenta. Wtedy zapytał naszego pianistę, czy na 100. urodziny też wykonają ją razem.

W pewnym sensie Krystian Zimerman dotrzymał słowa. W połowie czerwca zagrał Symphony No. 2 na żywo z Filharmonikami Berlińskimi pod kierunkiem Sir Simona Rattle`a, dla którego były to ostatnie występy w roli głównego dyrygenta. "Dwa lata przed setnymi urodzinami Lenny`ego uświadomiłem sobie, że to już niedługo. Ponownie zajrzałem do jego muzyki - jest niezmiennie doskonała. Mnóstwo w niej zabawy i jest tak bardzo podobna do niego samego z całą świeżością, elastycznością i szaleństwem jego osobowości" - podkreśla Krystian Zimerman.

Już tytuł odzwierciedla charakter muzyki, a precyzyjne i emocjonalne wykonanie stawia ją w pierwszym rzędzie nagrań w hołdzie kompozytorowi.

Marek Dusza
Deutsche Grammophon/Universal

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj