Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Schubert: Piano Sonatas

KRYSTIAN ZIMERMAN
Schubert: Piano Sonatas

Klasyka

Miasto Kashiwazaki w Japonii ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 2007 r. Krystian Zimerman zagrał tu charytatywny koncert i został zaproszony do nagrania płyty, kiedy tylko Centrum Sztuki zostanie odbudowane.

Salę koncertową zaprojektował uczeń legendarnego architekta Yasuhisy Toyoty i podobnie jak dzieła mistrza, tak i to w Kashiwazaki już zasłynęło wyjątkową akustyką. Każda nuta jest czysta i otoczona ciepłem, fortepian, którego klawiaturę Zimerman zmodyfikował, po prostu otwiera się, inspirując artystę do wspaniałej interpretacji. "Schubert: Piano Sonatas" zagości na półce każdego melomana wśród najwybitniejszych dzieł pianistyki.

- Czułem przed tymi sonatami wielki respekt, podobnie jak przed sonatami Beethovena - zwierza się Krystian Zimerman. - Przy okazji sześćdziesiątych urodzin uświadomiłem sobie, że nadszedł czas, aby znaleźć w sobie wystarczająco dużo odwagi i wreszcie nagrać te dzieła. Dałem sobie spokój z historiami o muzyce napisanej przez człowieka, któremu zaglądało w oczy widmo nieuchronnej śmierci.

Tak, Schubert był chory, ale podczas pisania tych, jak się okazało, ostatnich sonat, był w niezłej formie i wciąż towarzyszyło mu cudowne poczucie humoru. Jestem pewien, że z nadzieją patrzył w przyszłość. Sonata A-dur brzmi przecież tak bardzo nowocześnie. To dzieło jest świadectwem jego ówczesnego stanu ducha, podobnie jak Sonata B-dur.

Marek Dusza
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio