The Atlantic Singles Collection

ARETHA FRANKLIN
The Atlantic Singles Collection

Soul

  • Wykonanie
  • Nagranie

Królowa soulu Aretha Franklin zmarła 16 sierpnia 2018 r. w Detroit, gdzie w Dzień Dziękczynienia 2016 r. dała jeden ze swoich ostatnich koncertów. Najlepszy okres w jej karierze przypomina dwupłytowy album "The Atlantic Singles Collection 1967–1970".

Jej kontrakt z wytwórnią Columbia wygasł w listopadzie 1966 r. Już w styczniu nagrała pierwszą piosenkę dla nowego wydawcy Atlantic Records, której producent Jerry Wexler postanowił "odesłać ją z powrotem do kościoła", a więc zapewnić powrót do gospelowych korzeni. Pierwsza sesja w FAME Studios przyniosła przebój "I Never Loved a Man", który wskoczył na pierwsze miejsce najpopularniejszych piosenek w kategorii soul i na dziewiątą pop. Kolejne nagranie "Respect" z 14 lutego 1967 r. wywindowało Arethę Franklin na szczyt popularności.

Następne uczyniły z niej Queen of Soul. Były to: refleksyjna gospelowa ballada "A Natural Woman" i rozkołysany tanecznym rytmem "Chain of Fools". Rok 1967 zamknęła singlem w konwencji szybki-wolny: "Sweet Sweet Baby"/ "Ain`t No Way". Przebój "Think" z kwietnia 1968 powrócił w filmie "Blues Brothers" w genialnym wykonaniu. Trzeba podkreślić, że ognia jej interpretacjom dodawały znakomite aranżacje z dęciakami. Do dziś słucham ich z przyjemnością. Album "The Atlantic Singles Collection" jest esencją stylu Arethy.

Marek Dusza
Atlantic/Rhino/Warner

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj