My Foolish Heart

RALPH TOWNER
My Foolish Heart

Folk / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Geneza powstania płyty "My Foolish Heart" jest związana z faktem, że Towner zdał sobie sprawę, że stylistyka jego wypowiedzi - zarówno na akustycznym fortepianie jak na gitarze - została ukształtowana pod wpływem wykonania tytułowego utworu przez legendarne trio Billa Evansa.

Ralph Towner, współzałożyciel słynnego kwartetu Oregon, nagrywa regularnie płyty solo. Ten album jest już ósmym takim projektem, zrealizowanym dla wydawnictwa ECM. Tym samym stał się obiektem porównań: płyta wydaje się być najlepszą, a co najmniej jedną z najlepszych.

Do niedawna odnosiło się wrażenie, że Towner zaniechał gry na dwunastostrunowej gitarze akustycznej, ale tu zachwycił nas ponownie pełnym blaskiem bogatego brzmienia, jak kiedyś debiutując w utworze "The Moors" na płycie Weather Report "I Sing the Body Electric" (1971 r.).

Utwory wykonane tu na dwunastostrunowym instrumencie wywołują najsilniejsze wrażenie w całym albumie i szkoda, że są tylko dwa. Oprócz interpretacji tytułowego standardu, Ralph Towner przedstawił jedenaście kompozycji własnych, o lekko zróżnicowanych fakturach, w raczej radosnym nastroju, które tworzą coś w rodzaju suity. Delektujemy się bogactwem brzmień gitary akustycznej, która w rękach Townera wydaje się grać jak orkiestra.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj