Rimur

TRIO MEDIAEVAL & ARVE HENRIKSEN
Rimur

Folk / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

W kościele Wniebowzięcia NMP w Monachium o świetnej akustyce spotkała się czwórka skandynawskich artystów. Trio Mediaeval tworzą śpiewaczki specjalizujące się w muzyce polifonicznej średniowiecza, ale sięgające także po repertuar współczesny. Jednak nominację do Grammy trio otrzymało za album "Folk Songs" i do takiego repertuaru powróciły zapraszając do współpracy jednego z najważniejszych dziś trębaczy na europejskiej scenie jazzowej - Arve Henriksena.

Tylko Anna Maria Friman grająca również na ludowych skrzypcach pochodzi ze Szwecji, a że kultura skandynawska ma wiele ze sobą wspólnego, trio sięgnęło do islandzkich, norweskich i szwedzkich tradycyjnych piosenek ludowych pochodzących z czasów Wikingów.

W nowych opracowaniach na głosy solowe i trzyosobowy chór brzmią niezwykle dostojnie, a improwizacje trębacza nadają im ponadczasowy charakter. Przeciągłe frazy Henriksena idealnie wtapiają się w śpiew wokalistek, a jego własne poszukiwania oryginalnego brzmienia, inspirowanego muzyką ludową Norwegii, skrzyżowały się właśnie w tym projekcie z zainteresowaniami Tria Mediaeval.

Opracowania powstały nad długim na 40 km fiordem Dalsfjorden, przyczyniając się niewątpliwie do wyeksponowania tajemniczego, jak surowa przyroda Norwegii, nastroju dawnych piosenek.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj