The Behemoth

PHRONESIS & FRBB
The Behemoth

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Międzynarodowe trio Phronesis odkryłem dzięki nagrodzie, jaką przyznał mu magazyn "Jazzwise" za koncertowy album "Alive" (2010). Posłuchałem ich nagrań na YouTube, by następnie zarekomendować grupę festiwalowi Bielska Zadymka Jazzowa.

Ich występ miałem później okazję zapowiedzieć w Klubie "Klimat" bielskiej Galerii Sfera. Wtedy zaprezentowali znaczną część nowego albumu "Parallax", który ukazał się na dziesięciolecie działalności zespołu.

Oryginalne brzmienie tria i ekspresja muzyków zjednały im publiczność, co nie dziwi, bo tak zdobywają uznanie i popularność, a ja wyczekiwałem kolejnego albumu. Ten ukazał się wiosną i zaskoczył mnie formą. Duński kontrabasista Jasper Hoiby, brytyjski pianista Ivo Neame i szwedzki perkusista Anton Eger wystąpili w Frankfurt Radio Big Band pod kierunkiem Juliana Arguellesa, prezentując bogate w ozdobniki, wyrafinowane, jazzowe aranżacje stawiające ich muzykę na wyższej półce.

Dziesięć utworów to nowe kompozycje trzech muzyków. W każdym jest miejsce na solowy popis członka FRBB, w tym saksofonistów: Arguellesa w "Zieding" i Tony`ego Lakatosa w otwierającym album "OK Chorale". Potężne brzmienie orkiestry nieco przytłumiło inwencję tria, ale dzięki temu jest to jazz z dopalaczem, choć nie brak ballad.

Marek Dusza
EDITION/MULTIKULTI

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj