PHRONESIS & FRBB The Behemoth

The Behemoth
Wykonanie
Nagranie

Międzynarodowe trio Phronesis odkryłem dzięki nagrodzie, jaką przyznał mu magazyn "Jazzwise" za koncertowy album "Alive" (2010). Posłuchałem ich nagrań na YouTube, by następnie zarekomendować grupę festiwalowi Bielska Zadymka Jazzowa.

Ich występ miałem później okazję zapowiedzieć w Klubie "Klimat" bielskiej Galerii Sfera. Wtedy zaprezentowali znaczną część nowego albumu "Parallax", który ukazał się na dziesięciolecie działalności zespołu.

Oryginalne brzmienie tria i ekspresja muzyków zjednały im publiczność, co nie dziwi, bo tak zdobywają uznanie i popularność, a ja wyczekiwałem kolejnego albumu. Ten ukazał się wiosną i zaskoczył mnie formą. Duński kontrabasista Jasper Hoiby, brytyjski pianista Ivo Neame i szwedzki perkusista Anton Eger wystąpili w Frankfurt Radio Big Band pod kierunkiem Juliana Arguellesa, prezentując bogate w ozdobniki, wyrafinowane, jazzowe aranżacje stawiające ich muzykę na wyższej półce.

Dziesięć utworów to nowe kompozycje trzech muzyków. W każdym jest miejsce na solowy popis członka FRBB, w tym saksofonistów: Arguellesa w "Zieding" i Tony`ego Lakatosa w otwierającym album "OK Chorale". Potężne brzmienie orkiestry nieco przytłumiło inwencję tria, ale dzięki temu jest to jazz z dopalaczem, choć nie brak ballad.

Marek Dusza
EDITION/MULTIKULTI

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu