KAMASI WASHINGTON Heaven and Earth

Heaven and Earth
Wykonanie
Nagranie

Mówi się, że amerykański saksofonista Kamasi Washington gra jazz dla tych, co jazzu nie lubią. Lecz by docenić wartość jego muzyki, trzeba lubić i jazz i r`n`b, trzymać rękę na pulsie "czarnej muzyki". A ten bije dziś najsilniej nie w N.Y., a w L.A., gdzie jest ciepło przez cały rok, muzyka pisze się sama, jest melodyjna i bardziej radosna niż ta z N.Y.

Po spektakularnym sukcesie albumu "The Epic" (2015) i okrzyknięciu Kamasiego prorokiem nowego jazzu, saksofonista wydał EP-kę "Harmony of Difference" zapowiadającą drugi studyjny koncept-album "Heaven and Earth". Tym razem inspiracją stała się myśl o dwoistości świata, w którym żyjemy, a zarazem tworzymy. To jak tytułowe Niebo i Ziemia, chociaż kolejność utworów na obwolucie sugeruje słuchanie najpierw części ekspresyjnej "Earth", a następnie wyciszenie się w "Heaven".

Kamasi Washington stworzył muzykę według sprawdzonego na "The Epic" schematu, dokonując syntezy stylów i brzmień, które łatwo wpadają w ucho. Bogate instrumentacje wzbogacił o intensywne solówki saksofonowe, które mogą się kojarzyć z Johnem Coltrane’em czy z Pharoahem Sandersem. Washington jazzowego "prochu" nie wymyślił, ale słucham go z przyjemnością. Ciekawostką jest "ukryta" trzecia płyta CD lub czwarty winyl - trzeba rozciąć okładkę, żeby dostać się do "The Choice".

Marek Dusza
Young Turks/Sonic

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu