The Secret Between the Shadow and the Soul

BRANFORD MARSALIS QUARTET
The Secret Between the Shadow and the Soul

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trwają polemiki, czy najlepszy koncert XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej dał kwartet Branforda Marsalisa czy Toma Harrella, czy też ciekawszy był jeden z dwóch koncertów Pata Metheny'ego, a może jednak kwintet Wojtka Mazolewskiego z "Polką"?

Kwartet Branforda Marsalisa wystąpił w Bielsku-Białej dzień po światowej premierze nowego albumu. Jak pisze sam lider, rok temu minęło 75 lat od czasu, kiedy na jazzowe sceny wkroczyły pierwsze w historii kwartety: Lestera Younga i Colemana Hawkinsa, a kilka miesięcy później Bena Webstera. Ten format jazzowego combo rozwinął do granic doskonałości John Coltrane, a Ornette Coleman usunął ograniczenia formalne.

Kwartet Branforda Marsalisa jest dziś jednym z najlepszych zespołów jazzowych, nie tylko kwartetów. Jest formacją zdolną do kreacji nieskończenie pięknych melodii, wysokonapięciowych emocji, nowoczesną maszyną pulsującą rytmem, improwizującym supermózgiem korzystającym z doświadczeń trzech wytrawnych jazzmanów i jednego młodego perkusisty zadziwiającego zwinnością i precyzją.

Jakże oni zajmująco potrafią opowiadać dramatyczne historie, by po chwili ukoić nas romantyczna balladą. Po prostu mistrzowie: saksofonów - Branford, fortepianu - Joey Calderazzo, kontrabasu - Eric Revis i perkusji - Justin Faulkner. Wzorzec nowoczesnego i nowatorskiego jazzu.

Marek Dusza
OKeh/Sony Music

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj