Speaking Sound

Speaking Sound

Wykonanie

Nagranie

Skrzypek Mateusz Smoczyński dołączył do wąskiego grona polskich jazzmanów nagrywających dla prestiżowej wytwórni ACT Music, debiutując albumem w duecie ze słynnym niemieckim pianistą Joachimem Kühnem. Obaj mają klasyczne wykształcenie, ale różne doświadczenia.

Joachim Kühn był czołowym europejskim muzykiem free-jazzowym, a cztery dekady młodszy Smoczyński występuje z Atom String Quartet, a do niedawna z Turtle Island String Quartet, grając muzykę z pogranicza różnych stylów. Pierwszy raz spotkali się podczas prawykonania koncertu jazzowego Zbigniewa Seiferta w Krakowie w 2009 r.

Podczas drugiego wykonania w sali NOSPR w Katowicach, 4 listopada 2018 r., Kühn zauważył znaczny postęp w grze polskiego skrzypka – zwycięzcy II Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta. Po próbie w garderobie zaproponował Mateuszowi Smoczyńskiemu wspólne muzykowanie w domu na Ibizie, gdzie ma studio nagraniowe.

Porozumienie, jakie osiągnęli podczas trzydniowej sesji w kwietniu 2019 r., stawia album wśród najciekawszych jazzowych duetów ostatnich lat. To muzyczna rozmowa dwóch wielkich osobowości, synteza doświadczeń i wizji, fascynujący dyskurs pokoleń bez presji publiczności, dla przyjemności i z ciekawości, co wyniknie z każdej kolejnej nuty. Dla nas – przygoda odkrywania nowych obszarów jazzu i radość, że polski jazzman jest współautorem znaczącego albumu, jakim jest "Speaking Sound".

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu