PAT METHENY

Road To The Sun

Road To The Sun

Wykonanie

Nagranie

Mimo pandemii aktywność gitarzysty Pata Metheny’ego nie słabnie, czego dowodem jest nowy album wydany 5 marca. Dokładnie rok temu miał rozpocząć światowe tournée w trio pod hasłem "Side-Eye". Najpierw przesunął koncerty w Europie o rok, a teraz o dwa lata.

Jeśli uda się zwalczyć koronawirusa, Pat Metheny wystąpi w Polsce wiosną 2022 r. Wydany w 2020 r. album "From This Place" kandyduje do Grammy, zwyciężył już w grudniowej ankiecie czytelników magazynu "Down Beat" na Płytę Roku, a Pat został uznany za najlepszego gitarzystę.

Dobrą passę powinien podtrzymać album "Road to the Sun", bo to wyjątkowe wydawnictwo. Zaskoczy swoich fanów tym, że dwie suity napisane specjalnie na tę płytę wykonują inni artyści. Sobie pozostawił finał albumu w postaci interpretacji kompozycji Arvo Pärta "Für Alina" we własnej aranżacji na 42-strunową gitarę Pikasso.

Natomiast wykonanie czteroczęściowej solowej suity na gitarę "Four Paths of Light" powierzył wirtuozowi Jasonowi Vieaux, zdobywcy nagrody Grammy, będącemu "prawdopodobnie najprecyzyjniejszym i najbardziej uduchowionym gitarzystą klasycznym swojego pokolenia".

Vieaux nagrał suitę w nowojorskim studiu John Kilgore Sound, gdzie powstaje wiele nagradzanych produkcji muzyki klasycznej i współczesnej. Utwór dedykowany Jasonowi jest bardzo wymagający pod względem techniki gry, co słychać już w pierwszej części suity, a wydaje się, jakby grało dwóch gitarzystów.

Pat Metheny zamierzał napisać utwór dla Jasona Vieaux, od kiedy pierwszy raz usłyszał go na koncercie. 19-minutowa suita "Four Paths Of Light" jest wybitnym dziełem muzyki kameralnej. Jason już włączył ją do swojego repertuaru.

Los Angeles Guitar Quartet jest zespołem tak wyjątkowym, że napisanie dla nich suity "Road to the Sun" stanowiło dla Metheny’ego nie lada wyzwanie. - Mają nieskończony potencjał i chciałem to wykorzystać pisząc dla nich - powiedział Pat w jednym z wywiadów.

– Gdy zabrałem się do pisania, muzycy z LAGQ stwierdzili, że ucieszyłby ich utwór pięcio- a nawet siedmiominutowy. Zanim się spostrzegłem, rozrósł się do złożonej, trzydziestominutowej, sześcioczęściowej "rozprawy" na cztery gitary.

Nie mogłem przestać wyobrażać sobie, jak moje nuty zabrzmią w interpretacji tych czterech wyjątkowych muzyków. Ten utwór dosłownie "wylał się" ze mnie – podkreślił Pat Metheny.

Narracja pasjonującej opowieści wciągnie każdego słuchacza, a stylistyka przekracza granice klasycznej muzyki kameralnej. Miłośnicy jazzu i klasyki posłuchają jej z przyjemnością. "Road To The Sun" to kolejne arcydzieło Pata Metheny’ego.

Marek Dusza
MODERN RECORDINGS/WARNER

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu