A Portrait Haydn, Beethoven, Schumann Inspiration

JACQUELINE DU PRE
A Portrait Haydn, Beethoven, Schumann Inspiration

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jacqueline Du Pre jest w Wielkiej Brytanii nadal żywą legendą. To jedna z najwybitniejszych wiolonczelistek XX wieku, uczennica Casalsa i Rostropowicza, żona Daniela Barenboima, muza wielu dyrygentów i przyjaciółka muzyków z Yehudi Menuhinem, Itzhakiem Perlmanem oraz Zubinem Mehtą na czele.

To także ulubienica salonów i interesująca kobieta. Uważana powszechnie za najlepszą wykonawczynię Koncertu wiolonczelowego Edwarda Elgara.

Jacqueline Du Pre zmarła bardzo młodo w 1987 r. na stwardnienie rozsiane. O jej bogatym życiu prywatnym i twórczości napisano kilka książek, a nawet nakręcono film fabularny. Ciekawostką jest, że jej rodzice poznali się tuż przed wojną w… Zakopanem. Ojciec przyjechał na wczasy, a matka studiowała wówczas w Krakowie.

Jacqueline Du Pre grała na znakomitych instrumentach, między innymi na dwóch Stradivariusach. Portret Jacqueline Du Pre z cyklu Inspiracje jest przeznaczony dla miłośników wiolonczeli i "ku pamięci" wybitnej artystki. I Koncert C-dur Józefa Haydna wykonuje z English Chamber Orchestra, Koncert a-moll Schumanna z New Philharmonia Orchestra pod batutą Barenboima. III Sonatę A-dur, najbardziej znaną z powodu genialnego Scherza - ze Stephenem Bishop-Kovacevichem. Gdyby tylko jakość nagrania Sonaty była lepsza...

Stanisław Bukowski
EMI Classics 2012

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj