New Eyes On Baroque

JEANETTE KÖHN
New Eyes On Baroque

Klasyka / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zamiast kolejnego albumu z cyklu "Christmas With My Friends", ACT Music wydał płytę z muzyką baroku doskonale pasującą do nastroju Bożego Narodzenia. Szwedzki sopran Jeanette Köhn wsparty przez Chór Radia Szwedzkiego i jazzmanów wykonuje chorały i fragmenty kantat J. S. Bacha, kompozycje Händela i Purcella.

Dyrygent chóru Gustav Sjökvist ma doświadczenie w łączeniu klasycznych aranżacji z jazzową estetyką, czego dowodem jest wcześniejszy album "Magnum Mysterium" Nilsa Lundgrena. Pierwsza usłyszała ten repertuar publiczność Festiwalu Bachowskiego w Lipsku.

Ujmujące partie solowe Jeanette Köhn, najsubtelniejsza to "Ode To Queen Anne" Händela, przeplatają się z solówkami: puzonisty Nilsa Lundgrena, gitarzysty Johana Norberga, Jonasa Knutssona, który czaruje brzmieniem saksofonu barytonowego i kontrabasistki Evy Kruse.

"Aria na strunie G" Bacha na kontrabas solo jest ozdobą albumu. Znakomity duet saksofonu sopranowego z puzonem słyszymy w utworze "Bachpolska". Nie mogło zabraknąć pieśni "Jesu bleibet meine Freude" z kanaty Bacha BWV 147.

Zanim usiądziemy do wigilijnego stołu warto wyciszyć się przy tej właśnie muzyce. Harmonijne brzmienia złagodzą najbardziej zażarte waśnie i spory. Może rozdać ten album naszym posłom i senatorom?

Marek Dusza
ACT / GIGI

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj