Schubert / V Symfonia B-dur / IX Symfonia C-dur

SINFONIA JUVENTUS
Schubert / V Symfonia B-dur / IX Symfonia C-dur

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Idea powstania orkiestry Sinfonia Juventus wydaje się dyskusyjna. Czy w sytuacji, gdy większość - jeśli nie wszystkie - polskich orkiestr symfonicznych walczy o swe istnienie i poprawę warunków materialnych, ma sens powoływanie i utrzymywanie z pieniędzy budżetowych kolejnego, kilkudziesięcioosobowego zespołu? Szczególnie, że nie są tajemnicą wysokie - w stosunku do innych profesjonalnych orkiestr - gaże debiutujących instrumentalistów. Czy dobry jest pomysł, aby orkiestra składała się z samych dwudziestokilkulatków? Co zrobią "starzy", zwalniani obligatoryjnie z Sinfonii Juventus trzydziestolatkowie?

Na pewno nie czeka na nich praca w innych orkiestrach… Tym niemniej Sinfonia Juventus istnieje, koncertuje i nagrywa. Co najważniejsze, jej opiekunem jest sam Jerzy Semkow, a to gwarantuje wysoki i w miarę stabilny poziom artystyczny. Tak też jest w przypadku nagrania dwóch symfonii Schuberta. V Symfonia B-dur została - nomen omen - skomponowana na potrzeby amatorskiej, nieledwie rodzinnej orkiestry. Prosta instrumentacja, piękne tematy i brak schubertowskiej rozwlekłości. IX Symfonia C-dur "Wielka", to przeciwieństwo "Piątej". Monumentalna, długa, o niezwykle rozbudowanym instrumentarium i nieustającej pulsacji.

Barbara Tenderenda
CD Accord 2009 / Universal Music

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj