Arcanum

KIM KASHKASHIAN / LERA AUERBACH
Arcanum

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Tytułowe "Arcanum" to wiedza tajemna, utwór napisany przez rosyjską pianistkę Lerę Auerbach dla urodzonej w USA ormiańskiej altowiolistki Kim Kashashian.

Czteroczęściowy utwór zamyka album, którego główną część zajmują 24 Preludia Dmitrija Szostakowicza zaaranżowane na altówkę i fortepian. Auerbach określiła Kashkashian: jakby grała "na śmierć i życie" o czym wiedzą miłośnicy ECM New Series.

Wielokrotnie nominowana laureatka Grammy ma w tym katalogu znaczący udział nagrywając od 1985 r. Auerbach, urodzona w Czelabińsku, studiowała w Juillard School of Music, a w 2002 r. zadebiutowała wykonaniem własnej suity w Carnegie Hall. Połączyła je wyjątkowa wrażliwość na brzmienie instrumentów i zdolność eksponowania najsubtelniejszych momentów kompozycji.

"Fascynuje mnie wewnętrzny głos w każdej z nas, który ktoś nazwie intuicją, inny medytacją, głos, który trudno opisać. On pozwala nam poszukiwać odpowiedzi na pytania i prowadzi nas do prawdy" - zwierza się Auerbach. "Lera gra każdy utwór tak, jakby go skomponowała, wyczuwa perspektywę utworu, jego strukturę, charakter i kolory, jakie mu towarzyszą" - mówi Kim.

Dzięki transkrypcji Preludiów Szostakowicza na altówkę i fortepian możemy delektować się współbrzmieniem tych instrumentów w dłoniach wirtuozek i czarodziejek nastroju..

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj