Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Neujahrskonzert 2017

WIENER PHILHARMONIKER / GUSTAVO DUDAMEL
Neujahrskonzert 2017

Klasyka

Noworoczne koncerty Wiedeńskich Filharmoników mają największą widownię na świecie, oczywiście przed telewizorami w 80 krajach. Podziwianie jednej z najlepszych orkiestr w lekkim repertuarze wiedeńskich walców, uwertur operetek i utworów z epoki Straussów stało się tradycją leniwego poranka Nowego Roku. Dwa koncerty odbywają się w szykownej sali Musikverein, która nigdy nie jest tak olśniewająca i błyszcząca, jak tego dnia.

Po raz pierwszy Filharmonicy Wiedeńscy wybrali za dyrygenta modnego i niezwykle popularnego Gustavo Dudamela, dyrektora orkiestr w Los Angeles i rodzimej Wenezueli. Jego lekka i dynamiczna batuta dodała nowy, atrakcyjny wymiar dobrze znanym dziełom Straussów.

Dzięki Dudamelowi z programie znalazło się kilka utworów wykonywanych podczas koncertów noworocznych po raz pierwszy. Tak jak otwierające koncert: "Nechledil- -Marsch" Franza Lehara i "Les Patineurs" Emile Waldteufela. Ale już walc "Jest tylko jeden Wiedeń" Johanna Straussa Syna przypomina, gdzie i z jakiej okazji jesteśmy.

Radość z powitania Nowego Roku udziela się, kiedy słuchamy "Winterlust" Josefa Straussa. W finale nie mogło zabraknąć tradycyjnego repertuaru: "Nad pięknym modrym Dunajem" i "Marszu Radetzkiego". Lekkość i precyzja Wiedeńskich Filharmoników jest zachwycająca, a Gustavo Dudamel na ten jeden dzień stał się najważniejszym Wiedeńczykiem.

Marek Dusza
SONY CLASSICAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio