Dialog-Kantaten

KIRCHHEIMER BACH CONSORT
Dialog-Kantaten

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Przeglądając półki w sklepie płytowym, na koniec zawsze dłużej zatrzymuję się przy tytułach z interpretacjami dzieł Jana Sebastiana Bacha. Tempo życia i napięcia dnia codziennego zmuszają do szukania relaksu w muzyce, a ten niezawodnie znajduję w kompozycjach kantora z kościoła św. Tomasza w Lipsku.

Gdyby nie stała posada i konieczność pisania utworów na kościelne uroczystości i okazjonalne wydarzenia na dworze, nie powstałoby tak wiele wspaniałych dzieł odkrywanych na nowo przez kolejnych dyrygentów, muzyków i śpiewaków. Do moich ulubionych kompozycji należą kantaty, których mogę słuchać bez końca. A że Jan Sebastian Bach napisał ich dwieście na cały rok liturgiczny, jest czego słuchać.

Założony w 2008 r. przez śpiewaka Dominika Woernera zespół Kirchheimer Bach Consort skupił się na muzyce XVIII wieku przyciągając muzyków z różnych krajów, w tym japońską skrzypaczkę Yukie Yamaguchi. Tym razem na warsztat wzięli kantaty zawierające dialog śpiewaków: sopranu - w tej roli Hana Blazikova i basu - tę wykonuje Dominik Woerner. To kantaty o numerach BWV: 58, 32 i 57. Uzupełnia je Koncert na obój i orkiestrę BWV 1055R. Tu dialog z orkiestrą prowadzi oboista Alfredo Bernardini.

Zachwycająca muzyka, 71 minut spędzonych w otoczeniu niebiańskich nut i porywającej interpretacji artystów.

Marek Dusza
CPO/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj