Muzyka kameralna i fortepianowa

ROMAN PALESTER
Muzyka kameralna i fortepianowa

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Twórczość polskiego kompozytora Palestera jest w Polsce relatywnie mało znana. Nie godząc się na lansowanie socrealistycznych idei w sztuce, emigrował w 1951 r., podjął pracę w rozgłośni Wolna Europa, a od 1972 r. do śmierci (w 1989 r.) mieszkał i działał w Paryżu. Dopiero pod koniec lat 70. uchylono w Polsce cenzurę na wykonywanie jego utworów.

Roman Palester tworzył głównie formy na małe składy, które odzwierciedlały aktualny stan rozwoju technik kompozytorskich. Utwory zawarte na kompakcie pochodzą z różnych okresów jego twórczości. Brawurowego wykonania utworów Palestera podjęli się mieszkający za granicą: Jakub Tchorzewski - fortepian, Monika Hager-Zalejski - skrzypce i Paweł Zalejski - skrzypce.

Zbiór "Muzyka kameralna i fortepianowa" otwiera premiera fonograficzna: "Taniec polski z baletu Pieśń o Ziemi" na skrzypce i fortepian. Palester nadaje utworowi tanecznej motoryki góralskiej, lecz nie cytuje motywów ludowych. Kolejny blok tworzy dziesięć krótkich "Preludiów na fortepian", w których kompozytor wydaje się być prekursorem stylu gry współczesnych pianistów jazzowych skupionych w wydawnictwie ECM.

Piękną dramaturgię mają kształtowane swobodnie "Duety na dwoje skrzypiec", "Etiudy na fortepian", a w szczególności "Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian".

Cezary Gumiński
FUNDACJA UW/WARNER MUSIC

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj