Divine Theatre

STILE ANTICO
Divine Theatre

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Działający w epoce późnego renesansu mistrz madrygałów, Giaches de Wert, pochodził z Flandrii, ale sławę zdobył we Włoszech. Jego kompozycje miały wpływ na późniejsze dzieła Claudio Monteverdiego i innych kompozytorów wczesnego baroku.

De Wert skomponował ponad dwieście madrygałów zebranych w szesnaście ksiąg. Większość napisał na pięć głosów, nieliczne na cztery, sześć lub siedem głosów. Brytyjski zespół wokalny Stile Antico, złożony z dwunastu śpiewaków i śpiewaczek, sięgnął po wcześniejsze, mniej znane utwory Giaches de Werta - religijne motety. Ta forma rozwijała się dynamicznie w środowiskach uniwersytetów i na dworach epoki renesansu, ewoluując w stronę tematyki świeckiej.

Album "Divine Theatre" otwiera pięciogłosowy motet "Gaudete in Domino" nasycony podniosłym, radosnym nastrojem. Żałosny charakter ma motet "Hoc enim sentite in vobis". Zachwycające kontrasty głosów basowych i sopranów otwierają utwór "Vox in Rama audita est". Kolejne głosy potęgują uczucie żalu i cierpienia.

Pełne siedem głosów słyszymy w motecie "Egressus Jesus", który płynie łagodnie mimo dużego ładunku emocji. Bogactwo renesansowej polifonii prezentuje "Peccavi super numerum". Gdyby nie zamożni patroni Giachesa de Werta, sztuka motetów, a następnie madrygałów, nie byłaby tak imponująca.

Marek Dusza
HARMONIA MUNDI/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj