Fantasia Iberica

MACIEJ STASZEWSKI
Fantasia Iberica

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Własne kompozycje gitarzysty Macieja Staszewskiego w hiszpańskim stylu otwierają album „Fantasia Iberica" Artysta studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył w klasie gitary klasycznej prof. Jerzego Nalepki oraz w klasie kompozycji prof. Jerzego Bauera. Występował na Warszawskiej Jesieni, na Festiwalu Muzyki Improwizowanej "Ad Libitum", nagrywał z grupą muzyki improwizowanej P.U.R Collective, co muzyka wykształconego klasycznie stawia w nowym świetle.

Tu słyszymy go w repertuarze kompozytorów pochodzących z iberyjskiego kręgu kulturowego. Muzyka gitarowa, klasyczna i tradycyjna utożsamiana z flamenco stała się inspiracją dla polskiego gitarzysty. W nagraniach wykorzystał instrumenty 6-strunowy i 10-strunowy, wykonane przez lutnika z Walencji. To muzyka na gitarę solo i dla gitarzystów, jak dedykował swe kompozycje Joan Manen.

Maciej Staszewski wybrał jego Fantasię-Sonatę op. A-22 napisaną w 1930 r. Większość utworów Carlosa Surinacha została skomponowana dla wielkiego wirtuoza Andresa Segovii. Tu usłyszymy Sonatinę z 1959 r.

Nasz gitarzysta doskonale oddaje klimat rozpalonych słońcem murów i barwnej ceramiki Plaza de Espana w Sewilli. By w pełni delektować się tą muzyką, warto mieć przed sobą kieliszek czerwonego, wytrawnego wina. Oczywiście hiszpańskiego.

Marek Dusza
DUX

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj