CONCERTO MELANTE Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott

Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott
Wykonanie
Nagranie

W tym roku mija 500 lat, od kiedy niemiecki mnich Martin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały protestantyzm. W 1529 r. Luter napisał chorał "Ein feste Burg ist unser Gott" - Warownym grodem jest nasz Bóg - hymn reformacji.

W tym roku obchodzimy również 250. rocznicę śmierci Georga Philippa Telemanna, prawnika z Lipska, który zadziwiał swoim muzycznym talentem do tego stopnia, że został dyrektorem muzycznym opery w Lipsku, a następnie objął stanowisko organisty. Telemann był nie mniej płodny niż J.S. Bach, którego poznał. Podczas pobytu w Polsce zainspirował się naszym folklorem, co słychać w wielu jego kompozycjach.

Telemann uczcił ogłoszenie "Wyznania augsburskiego" w jego 200. rocznicę dwiema kantatami zamówionymi przez radę miejską Hamburga, gdzie komponował swoje opery i był kantorem w katedrze. Obie kantaty znajdziemy na płycie nagranej przez zespół muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki Concerto Melante pod kierunkiem skrzypka Raimara Orlovsky`ego.

Repertuar uzupełniają różne adaptacje Johanna Waltera tytułowego chorału "Ein feste Burg ist unser Gott". Główną solistką jest Robin Johannsen, słyszymy trzy głosy męskie. Podniosły nastrój święta udzieli się słuchaczom.

Marek Dusza
DHM/SONY MUSIC</p.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu