Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott

CONCERTO MELANTE
Telemann: Ein feste Burg ist unser Gott

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

W tym roku mija 500 lat, od kiedy niemiecki mnich Martin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały protestantyzm. W 1529 r. Luter napisał chorał "Ein feste Burg ist unser Gott" - Warownym grodem jest nasz Bóg - hymn reformacji.

W tym roku obchodzimy również 250. rocznicę śmierci Georga Philippa Telemanna, prawnika z Lipska, który zadziwiał swoim muzycznym talentem do tego stopnia, że został dyrektorem muzycznym opery w Lipsku, a następnie objął stanowisko organisty. Telemann był nie mniej płodny niż J.S. Bach, którego poznał. Podczas pobytu w Polsce zainspirował się naszym folklorem, co słychać w wielu jego kompozycjach.

Telemann uczcił ogłoszenie "Wyznania augsburskiego" w jego 200. rocznicę dwiema kantatami zamówionymi przez radę miejską Hamburga, gdzie komponował swoje opery i był kantorem w katedrze. Obie kantaty znajdziemy na płycie nagranej przez zespół muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki Concerto Melante pod kierunkiem skrzypka Raimara Orlovsky`ego.

Repertuar uzupełniają różne adaptacje Johanna Waltera tytułowego chorału "Ein feste Burg ist unser Gott". Główną solistką jest Robin Johannsen, słyszymy trzy głosy męskie. Podniosły nastrój święta udzieli się słuchaczom.

Marek Dusza
DHM/SONY MUSIC</p.

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj