Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ Penderecki Conducts Penderecki Vol. 2 Choral Music

ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ
ORKIESTRA I CHÓR FILHARMONII NARODOWEJ Penderecki Conducts Penderecki Vol. 2 Choral Music

Klasyka

Pierwsza płyta z serii "Penderecki Conducts Penderecki", nagrana przez orkiestrę i chór Filharmonii Narodowej, zdobyła nagrodę Grammy. Nie tylko nagroda zachęca do wysłuchania podwójnego albumu z wyborem chóralnych dzieł naszego najwybitniejszego, żyjącego kompozytora, pochodzących z różnych okresów jego twórczości.

To doskonała, wręcz wzorcowa interpretacja mająca dodatkowy walor - dyrygentem Chóru Filharmonii Narodowej jest ponownie Krzysztof Penderecki. Nagrań także dokonano w Filharmonii Narodowej w maju 2015 i w lutym 2016.

- W mojej muzyce chóralnej jest dużo zastanowienia i powagi, ona nie jest pisana wprost, jest refleksyjna, tak samo pisałem na chór 20 i 50 lat temu - mówił Krzysztof Penderecki w jednym z wywiadów. - Ta muzyka jest mi bliska, myślę, że to po prostu moja najlepsza muzyka.

Album otwiera Stabat Mater z Pasji (1962), a po nim następują trzy inne utwory z tego dzieła dopisane w 1965 r. Następnie cofamy się do roku 1958, by wysłuchać Psalmu XXX "Będę Cię wielbił Panie" i przeskakujemy niemal 30 lat wprzód, by zasłuchać się w Pieśni Cherubinów (1986).

To niesamowite, że styl pisania utworów chóralnych Pendereckiego nie ewoluował tak wyraźnie, jak dzieł instrumentalnych. Zawsze cechował je podniosły charakter, silnie działający na emocje. Warto posłuchać głośno.

Marek Dusza

WAR

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio