Boccherini: Quintettes

ENSEMBLE EXPLORATIONS
Boccherini: Quintettes

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Włoski kompozytor i wiolonczelista Luigi Boccherini tworzył w epoce klasycyzmu i rokoko. Jego największą zasługą jest mistrzowskie wykorzystanie możliwości wiolonczeli, jak i doskonalenie formy kwartetu smyczkowego.

Wykształcony w Rzymie syn wiolonczelisty udał się do Madrytu, by tam znaleźć uznanie u infanta Ludwika. Gdy jednak jego rewolucyjne pomysły nie przypadły do gustu patronowi, obrażony opuścił wygody miasta i osiadł w Sierra de Gredos, gdzie powstały jego najważniejsze dzieła i gdzie zmarł w biedzie.

Zapomniany przez lata został odkryty przez współczesnych nam muzykologów. Zadziwiające, że jego kompozycje brzmią tak, jakby powstały na wiedeńskim dworze, a przecież nuty Boccheriniego wypalało słońce centralnego masywu Półwyspu Iberyjskiego.

Nagradzany wielokrotnie za swe interpretacje belgijski zespół Ensemble Explorations sięgnął po trzy kwintety Boccheriniego, napisane na dwie wiolonczele. Gęsta faktura kwintetów nie przysłania blasku i lekkości linii melodycznej prowadzonej po mistrzowsku przez wiolonczele i skrzypce.

Równowaga pomiędzy partiami tych instrumentów tworzy szeroką perspektywę dla świateł i cieni, jakie miał przed oczami kompozytor. Intensywność rytmu nawiązuje do dworskich tańców, a błyskotliwa interpretacja podtrzymuje napięcie i skłania do uważnego słuchania.

Marek Dusza
HARMONIA MUNDI/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj