Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
C.P.E. Bach: Tangere

ALEXEI LUBIMOV
C.P.E. Bach: Tangere

Klasyka

Rosyjski pianista i klawesynista Alexei Lubimov jest jednym z nielicznych artystów, który łączy zamiłowanie do muzyki dawnej i współczesnej. Zasłynął w moskiewskim środowisku interpretacjami muzyki dawnej na instrumentach z epoki, czym zaraził wielu innych interpretatorów.

Pod koniec lat 60. XX wieku Alexei Lubimov jako pierwszy wykonywał w Moskwie utwory Johna Cage`a i Terry'ego Rileya, a także dzieła Schönberga, Weberna, Stockhausena, Bouleza, Ivesa i Ligetiego, czym zasłużył na opinię wybitnego znawcy awangardy. Melomanom w Związku Radzieckim otworzył oczy na twórczość rodzimych kompozytorów, takich jak: Schnittke, Gubajdulina, Silvestrov i Pärt. Zakładając Moskiewski Kwartet Barokowy, powierzył sobie rolę klawesynisty, a czasami zasiadał do fortepianu.

Solowe nagrania Lubimova na rzadkim instrumencie dawnym, zwanym pianinem tangencjalnym (tangent piano), wydała właśnie wytwórnia ECM New Series. To instrument będący skrzyżowaniem klawesynu (ma podobne, choć bogatsze brzmienie) z wczesnymi mechanizmami fortepianu.

Rosyjski klawesynista wykonuje fantazje, sonaty i ronda Carla Philippa Emanuela Bacha, w którego muzyce znajdziemy radość, humor, swadę i melancholię. Te drobne, trwające po kilka minut części utworów przywołują czar i urok baroku, kiedy muzyka dostarczała radość bogatym.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio