C.P.E. Bach: Tangere

ALEXEI LUBIMOV
C.P.E. Bach: Tangere

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Rosyjski pianista i klawesynista Alexei Lubimov jest jednym z nielicznych artystów, który łączy zamiłowanie do muzyki dawnej i współczesnej. Zasłynął w moskiewskim środowisku interpretacjami muzyki dawnej na instrumentach z epoki, czym zaraził wielu innych interpretatorów.

Pod koniec lat 60. XX wieku Alexei Lubimov jako pierwszy wykonywał w Moskwie utwory Johna Cage`a i Terry'ego Rileya, a także dzieła Schönberga, Weberna, Stockhausena, Bouleza, Ivesa i Ligetiego, czym zasłużył na opinię wybitnego znawcy awangardy. Melomanom w Związku Radzieckim otworzył oczy na twórczość rodzimych kompozytorów, takich jak: Schnittke, Gubajdulina, Silvestrov i Pärt. Zakładając Moskiewski Kwartet Barokowy, powierzył sobie rolę klawesynisty, a czasami zasiadał do fortepianu.

Solowe nagrania Lubimova na rzadkim instrumencie dawnym, zwanym pianinem tangencjalnym (tangent piano), wydała właśnie wytwórnia ECM New Series. To instrument będący skrzyżowaniem klawesynu (ma podobne, choć bogatsze brzmienie) z wczesnymi mechanizmami fortepianu.

Rosyjski klawesynista wykonuje fantazje, sonaty i ronda Carla Philippa Emanuela Bacha, w którego muzyce znajdziemy radość, humor, swadę i melancholię. Te drobne, trwające po kilka minut części utworów przywołują czar i urok baroku, kiedy muzyka dostarczała radość bogatym.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj