Debussy & Faure

ROBIN TICCIATI
Debussy & Faure

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Brytyjski dyrygent włoskiego pochodzenia Robin Ticciati kierował Szkocką Orkiestrą Kameralną, a w tym roku rozpoczął pięcioletni kontrakt z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin. Jest też dyrektorem artystycznym Glyndebourne Festival, kierując wystawianymi tam operami. Był najmłodszym dyrygentem, który kierował orkiestrą w La Scali, zastępując maestro Riccardo Mutiego. W katalogu Linn Records znajdziemy sześć jego nagrań dzieł Berlioza, Schumanna i Haydna.

Orkiestra DSO Berlin nie jest tak sławna jak Berlińscy Filharmonicy, ale istnieje już ponad siedemdziesiąt lat. W latach 1956–1993 była orkiestrą radiową, a kariery rozwijali tu m.in. Lorin Maazel, Riccardo Chailly, Vladimir Askenazy i Kent Nagano.

Po nagraniach symfonii Berlioza, w których Robin Ticciati doskonale podkreślał kolorystykę orkiestry, sięgnięcie po utwory Gabriela Faure i Claude`a Debussy`ego wydaje się naturalną konsekwencją.

Album "Debussy & Faure" otwiera Preludium do opery "Penelope" Faure, najlepszej po Wagnerze - jak pisali krytycy. Dyrygent podkreślił rozmach partytury, ale subtelności i poetyki charakterystycznych dla muzycznych impresjonistów należy szukać w słynnym La Mer, najczęściej wykonywanym dziele symfonicznym Debussy`ego. Nagrania dokonano w berlińskim kościele, wykorzystując naturalną akustykę wnętrza.

Marek Dusza
LINN RECORDS/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj