In Dulci Jubilo

THEATRE OF VOICES
In Dulci Jubilo

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Żeby posłuchać kantora Dietricha Buxtehudego, Jan Sebastian Bach wybrał się w daleką podróż do Lubeki, i zauroczony muzyką został tam dłużej, niż planował. Wcześniej przysłuchiwał się mu Georg Friedrich Haendel.

Doprowadzając muzykę kościelną końca XVII wieku na szczyty, Buxtehude wywarł wpływ na wszystkich późniejszych kompozytorów. Sam pełnił funkcję kantora w kościele Mariackim w Lubece od 1668 r. Pięć razy w roku organizował serie koncertów świeckich Abendmusiken, a więc swego rodzaju festiwale przyciągające arystokrację i muzyków.

Szczególne miejsce w jego twórczości zajmowała muzyka na święta kościelne. Duński zespół wokalny Theatre of Voices pod kierunkiem Paula Hilliera zebrał kompozycje napisane na święta okresu Bożego Narodzenia przez Buxtehudego i jego kolegów: Christiana Geista, J.A. Reinekena oraz ich nauczyciela Heinricha Scheidemanna.

Na tle bardziej znanej twórczości J.S. Bacha utwory te mają bardziej surowy, ludyczny charakter, choć są nie mniej dystyngowane. Zachwyca ekspresyjne wykonanie na głosy solowe i chór. To doskonała muzyka towarzysząca świątecznej krzątaninie, a przy tym perfekcyjnie nagrana w kościele garnizonowym w Kopenhadze, w formacie DXD, i wydana na płycie SACD stereo/multichannel.

Marek Dusza
DACAPO/CMD

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj