In Dulci Jubilo

THEATRE OF VOICES
In Dulci Jubilo

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Żeby posłuchać kantora Dietricha Buxtehudego, Jan Sebastian Bach wybrał się w daleką podróż do Lubeki, i zauroczony muzyką został tam dłużej, niż planował. Wcześniej przysłuchiwał się mu Georg Friedrich Haendel.

Doprowadzając muzykę kościelną końca XVII wieku na szczyty, Buxtehude wywarł wpływ na wszystkich późniejszych kompozytorów. Sam pełnił funkcję kantora w kościele Mariackim w Lubece od 1668 r. Pięć razy w roku organizował serie koncertów świeckich Abendmusiken, a więc swego rodzaju festiwale przyciągające arystokrację i muzyków.

Szczególne miejsce w jego twórczości zajmowała muzyka na święta kościelne. Duński zespół wokalny Theatre of Voices pod kierunkiem Paula Hilliera zebrał kompozycje napisane na święta okresu Bożego Narodzenia przez Buxtehudego i jego kolegów: Christiana Geista, J.A. Reinekena oraz ich nauczyciela Heinricha Scheidemanna.

Na tle bardziej znanej twórczości J.S. Bacha utwory te mają bardziej surowy, ludyczny charakter, choć są nie mniej dystyngowane. Zachwyca ekspresyjne wykonanie na głosy solowe i chór. To doskonała muzyka towarzysząca świątecznej krzątaninie, a przy tym perfekcyjnie nagrana w kościele garnizonowym w Kopenhadze, w formacie DXD, i wydana na płycie SACD stereo/multichannel.

Marek Dusza
DACAPO/CMD

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj